Debat i brendshëm në Barcelonë për transferimin e Renato Sanches

Barcelona do të afrojë mesfushorin e talentuar portugez, Renato Sanchez por një pjese e stafit teknik nuk e sheh blerjen e Sanches si një përparëso, shkruan Albeu.com, marrë nga AS.

Megjithatë klubi konfirmoi katalanasa infomoi se opsioni i lojtarit portugez nuk ishte një përparësi dhe se ishte thjesht një mundësi.

Opsioni i blerjes së Renato Sanches ka gjeneruar një debat të brendshëm në sekretarinë teknike të Barcelonës midis atyre që e konsiderojnë lojtarin si një mundësi të shkëlqyeshme në treg dhe atyre që janë dyshues për performancën e tij kur ai ka qenë në ekipe shumë konkurruese, si rasti kur luante për Bayern dhe ai nuk dha atë që prisnin të gjithë.

Ndër të parët, përveç theksimit të sezonit të tij në Lille, një ekip në të cilin ai ka fituar Ligue 1 dhe në Kampionatin Evropian, ata gjithashtu tregojnë opsionin që ai do të mbërrinte këtë sezon si huazim dhe se opsioni i blerjes nuk do të ekzekutohej deri në vitin e ardhshëm.

Koha e veshtërë që ai kaloi te Bayern mbetet kujtimi i më i keq katër vjet më parë kur (ai ishte 18 vjeç atëherë) ndërsa opsionet e tjera vlerësohen më shumë.

Ronald Koeman i jep përparësi sezonit të ardhshëm afrimin e një mesfushori të fuqishëm për të dhënë qëndrueshmëri në qendër të fushës.

Qoftë Renato, qoftë Saul apo ndonjë lojtar tjetër që mund të futet në treg për sa kohë që ai plotëson mundësitë e kufizuara ekonomike të skuadrës Blaugrana. /albeu.com/


Shtuar 19.07.2021 18:54