Davide Ancelotti është truri i Real Madridit në “Backstage” (FOTO LAJM)

Futbolli është shpesh një reflektim i humorit dhe tani Real Madridi është në eufori të plotë. Ka harmoni, lumturi dhe mirëkuptim mes skuadrës, megjithëse Carlo Ancelotti dhe stafi i tij stërvitor janë të qetë.

Italiani e di se bota e futbollit udhëhiqet nga rezultate, të cilat pothuajse gjithmonë vijnë nga rezultati i punës së palodhur siç ka bërë klubi që nga korriku.

Para dhe pas derbit kundër Atletico Madridit bëri të qartë se ka pasur një rritje të optimizmit dhe lumturisë, me gjeste, detaje dhe shikime nga lojtarët që tregojnë se lojtarët e dinë se duan që trajnerët e tyre të duan prej tyre.

Para ndeshjeve, Davide Ancelotti zakonisht jep një fjalim të shkurtër për disa lojtarë, dhe djali dhe ndihmësi i Carlo i treguan Karim Benzemas disa lëvizje që duhet të bënte para derbit.

Gjestet e tij të dorës e bënë të qartë, duke i thënë francezit të largohej, të kërkonte topin, të hapej gjerësisht dhe më pas të priste që topi të vinte dhe të gjuante.

Kjo ishte pikërisht ajo që ndodhi me golin e parë, siç ishte projektuar në laboratorin e Davide dhe ekzekutuar nga lojtarë elitë.

Carlo ndjek gjithçka që ndodh në terrenin stërvitor dhe i pëlqen të delegojë, duke e lejuar Davide të marrë përgjegjësinë për përgatitjen për ndeshjet, analizimin e rivalëve dhe hartimin e planeve. /h.ll/albeu.com


Shtuar 16.12.2021 11:30