Cila është pasuria neto e Cristiano Ronaldos?

Cristiano Ronaldo mund të ketë marrë një ulje të vogël të pagës në shkëmbimin e Juventusit me Manchester United, por ylli portugez mbetet një nga fituesit më të mëdhenj në futboll.

Kalimi i tij prej 13 milion £ (15 milion €/18 milion dollarë) përsëri në Premier League do të thotë që ai duhet të përshtatet përsëri me lojën angleze, por kjo nuk e ka ndryshuar oreksin e tij për biznes.

Ylli Portugez ka më shumë se pjesën e tij të drejtë të marrëveshjeve dhe ndërmarrjeve të sponsorizimit në një sërë industri, shkruan Goal.

Por saktësisht sa vlen Ronaldo tani? Është e vështirë të thuash saktësisht, por ajo që është e qartë është se ai do të jetë një nga atletët më të paguar në botë për një kohë akoma.

Pasuria neto: 500 milion dollarë (363 milion)
Burimi i pasurisë: Kontrata futbolli, marrëveshje miratimi, investime biznesi
Data e lindjes: 5 shkurt 1985
Vendi i lindjes: Portugalia

Ronaldo raportohet të ketë një pasuri neto prej rreth 500 milionë dollarësh (363 milionë funte), por askush nuk mund të pretendojë me të vërtetë se ka një ide të përshkueshme se sa vlen Ronaldo, përveç kompanisë së tij menaxhuese.

Vlera neto e vlerësuar e Ronaldos është pak më e lartë se ajo e rivalit të tij të gjatë Lionel Messi, megjithëse argjentinasi ka fituar kontrata më fitimprurëse vitet e fundit.

Ronaldo u rendit i treti në listën e Forbes të sportistëve më të paguar në botë në vitin 2021, me të ardhura prej 120 milion dollarë (87 milion £) – 50 milion dollarë (36 milion £) nga ato të grumbulluara përmes sipërmarrjeve jashtë fushës.

Me atë rast, kapiteni i Portugalisë ishte prapa luftëtarit të UFC, Conor McGregor, i cili kryesonte listën, dhe Messi, i cili ishte i dyti.

Ai ishte, megjithatë, përpara të tjerëve si Dak Prescott, LeBron James dhe Neymar.

Sa është paga e Cristiano Ronaldos?

Ronaldo pritet të fitojë afërsisht 480,000 në javë në Manchester United, ose 23 milion € (19.7 milion £/27 milion dollarë) – një pagë e shkurtuar nga 30 milion € (34 milion dollarë/26 milion)) në vit në pagën në Juventus.

Përpara kalimit të tij në Juve, Ronaldo kishte nënshkruar një kontratë me Real Madridin në nëntor të vitit 2016, e cila ishte raportuar të ishte rreth 365,000 në javë para shpërblimeve.

Fitimet nga kontrata e kapitenit të Portugalisë do të thotë se ai është ndër futbollistët më të shpërblyer në botë.

PARASHIKIMI                 FITIMET
Për sekondë                        3.071 €
Minutë                                 184.3 €
Në orë                                 11,057 €
Në ditë                               88,461 €
Në javë                            442,308 €
Në muaj                1.96 milionë euro
Në vit                       23 milionë euro

*Bazuar në pagën e raportuar të Manchester United

Marrëveshja më e rëndësishme e sponsorizimit të Ronaldos është me Nike, e cila u rinovua në të njëjtën kohë kur ai zgjati kontratën e tij të fundit me Madridin.

Përveç përfaqësimit të një numri markash, Ronaldo ka krijuar të tijin rreth imazhit CR7. Ajo është përqendruar kryesisht në linjën e tij të të brendshmeve, por gjithashtu ka evoluar për të përfshirë veshje të ndryshme, produkte të kohës së lirë dhe produkte shtëpiake.

Do të ishte e padrejtë të thuhet se Ronaldo nuk përpiqet të vendosë një pjesë të pasurisë së tij drejt së mirës më të madhe – në fakt, në 2015 ai u njoh nga Dosomething.org si ylli më bamirës i sportit në botë.

Sipas Hookit, Ronaldo u bë atleti i parë që arriti një kombinim prej 200 milionë ndjekësish në Facebook, Instagram dhe Twitter. Deri në verën e vitit 2021, ndjekja e tij e përgjithshme në ato platforma ishte 498 milion.


Shtuar 30.08.2021 10:27