Chelsea shpreson ta mbyllë sa më shpejt transferimin e Lukakut për ta pasur në skuadër për Superkupën e Evropës

Romelu Lukaku mund të luajë për Chelsea në finalen e Superkupës së Evropës javën e ardhshme, me raportet që sugjerojnë se transferimi i tij prej 100 milionë funtesh apo rreth 120 milionë eurosh do të përfundojë brenda 48 orëve të ardhshme.

Chelsea do të përballet me Villarrealin në finalen e Superkupës javën e ardhshme, dhe trajneri i Bluve, Thomas Tuchel, do të jetë i etur për të luajtur me Lukakun me shokët e tij të rinj të skuadrës përpara sezonit të ri të Ligës Premier.

I fuqishmi belg, i konsideruar gjerësisht si një nga sulmuesit më të mirë në botë, thuhet se është afër kthimit në Stamford Bridge, por kur do të përfundojë saktësisht marrëveshja?

Sipas gazetarit Kristof Terruer, plani i Chelseat është që “të arrihet marrëveshja gjatë dy ose tre ditëve të ardhshme” – që do të thotë se ai do të ketë të drejtë të luajë në finalen evropiane të së mërkurës.

Shtatë vjet pasi e shitën atë në Everton, Blutë janë në rrugën e duhur për të thyer rekordin e transferimeve britanike për të nënshkruar në mënyrë sensacionale Lukaku nga kampioni i Serie A, Interi.

28-vjeçari i ka thënë Interit që ta lërë atë të largohet nga San Siro në mënyrë që të përfundojë rikthimin në Londër gati një dekadë më vonë që kur u bashkua si një 18-vjeçar.

Deri më tani, Chelsea ka parë dy oferta të refuzuara për Lukakun – e fundit e vlerësuar 100 milionë euro e cila përfshinte mbrojtësin Marcos Alonso si pjesë e marrëveshjes.

Lukaku, i cili u transferua në Inter nga Manchester Unitedi e ka vendosur veten si një nga sulmuesit më të mirë të Evropës, duke shënuar 47 gola në vetëm 72 paraqitje për gjigantët e Serie A.


Shtuar 5.08.2021 16:31