Chelsea do e shesë përfundimisht Jamesin, ia cakton edhe çmimin

Chelsea është i përgatitur të lejojë largimin e kapitenit të tyre Reece James në afatin e ardhshëm të transferimit të verës, sipas një raportimi nga The Times.

Për të balancuar llogaritë e tyre dhe për të shmangur sanksionet për shkeljen e rregullave të përfitimit dhe qëndrueshmërisë së Ligës Premier, klubi londinez do të ishte i gatshëm të linte lojtarin të largohej për një shumë prej 70 milionë euro.

Blutë janë në një situatë të vështirë financiare, pasi kanë shpenzuar më shumë se një miliard euro që nga blerja e tyre nga Clearlake Capital në vitin 2022, pa arritur rezultatet e pritura.

Në rrezik për t’u përballur me sanksione për shkeljen e rregullave financiare të ligës, Chelsea po kërkon të gjenerojë më shumë se 100 milionë euro të ardhura para fundit të qershorit për të shmangur tejkalimin e kufirit të humbjeve të lejueshme.

Reece James, i cili u emërua kapiten i klubit verën e kaluar, ka qenë një pjesë integrale e ekipit, por problemet e tij të fundit të lëndimeve dhe rekordi i pjesëmarrjes së paqëndrueshme në sezonin aktual kanë bërë që klubi të konsiderojë largimin e tij.

Pavarësisht problemeve të tij fizike, Chelsea ka vendosur një çmim prej 70 milionë euro për 24-vjeçarin anglez, kontrata e të cilit me klubin është deri në verën e vitit 2028.

Pavarësisht shqetësimeve për historinë e tij të lëndimeve, Reece James konsiderohet ende një talent i vlefshëm dhe ende i ri, i cili mund të tërheqë interes nga disa klube në merkaton e verës.

Do të jetë interesante të shihet se cila skuadër vendos të investojë tek ai dhe nëse Chelsea do të arrijë të arrijë objektivin financiar përmes kësaj shitje. /Telegrafi/


Shtuar 3.04.2024 12:31