Çfarë nuk shkon me Marcus Rashford?

Marcus Rashford është në qendër të vëmendjes në Premier League. Në Angli nuk e kuptojnë se çfarë ndodh me sulmuesin e Manchester United dhe vënë në pikëpyetje gjendjen e tij fizike dhe mendore. Fotoja në pankinë pasi u zëvendësua në FA Cup kundër Aston Villa dy ditë më parë është një shembull i qartë.

Daily Mail i bën jehonë deklaratave të disa ish-futbollistëve dhe ekspertëve bashkëpunëtorë për momentin e lojtarit. Dhe a është kjo sjellje e Rashford në fushë dhe në stërvitje një shqetësim tek United prej disa kohësh. “Shumë herë këtë sezon duket sikur gjithçka është një barrë. Ai duket i sheshtë, pa shkëndijë,” tha Alan Shearer në televizion pas ndeshjes. “Ai duket i mërzitur dhe nuk e kam parë të buzëqeshë për një kohë të gjatë”, tha Dion Dublin për BBC 5 Liv.

Logjikisht, lindin spekulimet e para për shkaqet e mundshme. Është sugjeruar se përkushtimi i tij ndaj akteve të tij të solidaritetit për të ushqyer miliona fëmijë të pafavorizuar gjatë pandemisë, e cila i dha atij një MBE dhe një doktoraturë nga Universiteti i Manchesterit, është bërë një shpërqendrim, megjithëse njerëzit më të afërt me të e mohojnë atë.

Një shkak flitet të jetë jeta private e Rashford, pasi u zbulua në fillim të kësaj jave se ai është ribashkuar me të dashurën e tij të fëmijërisë, Lucia Loi. Çifti u nda në pranverën e vitit të kaluar dhe u bashkua sërish në Krishtlindje.

Ndoshta ajo ndeshje kundër Italisë në korrik. Ai hyri në momentet e fundit të kohës shtesë me qëllimin specifik për të ekzekutuar një penallti dhe përfundoi duke qenë një nga tre lojtarët e vetëm të Anglisë që e humbi.

Mësohet se pas ndeshjes ka qëndruar në shtrat për ditë të tëra dhe ka kërkuar për herë të parë ndihmën e një psikologu sportiv. Ndërkohë ai u përball me një dëmtim në shpatull për të cilin iu nënshtrua një operacioni. Ai u kthye në mes të tetorit pas seancave stërvitore shtesë në Carrington, por gjeti një skuadër toksike nën drejtimin e Solskjaer.

Ekziston mundësia se gatishmëria e tij për të luajtur një sërë pozicionesh, ka funksionuar kundër tij me katër trajnerë të ndryshëm. r.t/albeu.com


Shtuar 12.01.2022 10:09