Çështja “Valbuena”, Benzema do të mësojë vendimin para ndeshjes me Sheriff

Karim Benzema do të dijë këtë të mërkurë verdiktin e gjyqit për gjoja shantazh të ish-shokut të tij të skuadrës Mathieu Valbuena , për të cilin Prokuroria kërkoi një dënim shembullor me 10 muaj burg, të përjashtuar nga respektimi dhe 75 mijë euro gjobë.

Vendimi i Gjykatës së Versajës vjen pak orë përpara se lojtari të luajë në Tiraspol (Moldavi) një ndeshje vendimtare të Ligës së Kampionëve , kështu që ai nuk do të mund të shkojë në gjykatë dhe do të dijë vendimin para ndeshjes.

“Rasti Valbuena”, në të cilin Madridisti ndërhyri në vitin 2015 me kërkesë të një shoku të fëmijërisë, nga ana e tij i kontaktuar nga gjoja shantazhuesit që kishin një video me përmbajtje seksuale të lojtarit të atëhershëm të Lyonit, shfaqet si njollë në momentin e jashtëzakonshëm sulmuesi kalon.

I konvertuar në një lojtar kyç në Madrid , Benzema rikuperoi pozicionin e tij disa muaj më parë në kombëtaren franceze, nga e cila pikërisht ky skandal e ndau për pesë vite.

Forma e tij e jashtëzakonshme e ka bërë gjithashtu atë të rifitojë një pozicion vendimtar në skemën e Didier Deschamps, kështu që gjithçka sportive i buzëqesh lojtarit.

Fjalia mund ta mjegullojë disi këtë moment të ëmbël, megjithëse presidenti i Federatës Franceze të Futbollit (FFF), Noël Le Graët , ka siguruar tashmë se vazhdimësia e tij në përzgjedhje nuk do të varet nga vendimi dhe fjalën e fundit do ta ketë Deschamps.

Nuk do të ndikojë as në votimin për Topin e Artë, pasi gazetarët që votojnë për atë çmim prestigjioz që revista France Football ka dhënë që nga viti 1956 tashmë kanë votuar javë më parë.

Benzema ishte i vetmi nga pesë të pandehurit që nuk udhëtoi në Versajë, në periferi të Parisit, gjatë tre ditëve që zgjati procesi, duke pretenduar angazhimet e tij sportive. /albeu.com


Shtuar 23.11.2021 15:06