Buffon: Në vitin 2003 u shpall lojtari më i mirë në Champions, më pas nuk hyra në top pesëshen e Topit të Artë

Gianluigi Buffon kujtoi se si nuk u fut në top 5 pretendentët për Topin e Artë, megjithëse në të njëjtin vit u bë lojtari më i mirë në Champions League.

“Në vitin 2003 u shpall lojtari më i mirë në Ligën e Kampionëve, një rast i rrallë për një portier, dhe më pas nuk u fut në top pesëshen e Topit të Artë. A nuk më vunë re gazetarët? A nuk kishin guxim? Më pëlqen kur zgjidhen më të denjët, por shpesh nuk e shoh këtë në sport”.

Topin e Artë në vitin 2003 e fitoi shoku i skuadrës së Buffon te  Juventus, Pavel Nedved, ndërsa vetë Gigi zuri vendin e 9-të në votim, duke marrë vetëm 19 vota. Nedved, për krahasim, kishte 190. /albeu.com/

Shtuar 21.06.2022 16:29