Bellingham u pyet se kush është lojtari më i mirë me të cilin ka luajtur, ai zgjedh dy

Mesfushori anglez, Jude Bellingham ka zgjedhur dy bashkëlojtarë aktual të Real Madridit, si dy lojtarët më të mirët me të cilët ka luajtur deri tani në karrierë.

Para fillimit të sezonit, Real Madridi solli Bellingham në një transferim prej 103 milionë eurosh nga Borussia Dortmundi dhe e lidhi atë me një kontratë gjashtëvjeçare.

Nëse përfshihen bonuset që mund të paguhen për mesfushorin 20-vjeçar, shuma e atij transferimi mund të rritet në 133.9 milionë euro.

Kështu, Bellingham mund të bëhet lojtari më i shtrenjtë në historinë e klubit, përpara Eden Hazard, i cili u pagua 115 milionë euro kur u transferua nga Chelsea.

Ndryshe nga Hazard, për të cilin shumë do të thonë se është dështimi më i madh në historinë e Los Blancos, përfaqësuesi anglez që në sezonin e tij të parë filloi të justifikonte pasurinë që Reali pranoi t’i paguante Dortmundit gjatë transferimit.

Me 18 gola në vetëm 26 ndeshje të luajtura, ai është golashënuesi më i mirë i Realit në La Liga, dhe nëse shikoni statistikat e tij të përgjithshme, gjithçka duket edhe më mbresëlënëse.

Mesfushori sulmues i Realit ka luajtur 38 ndeshje për klubin, duke shënuar 22 dhe duke asistuar 10 gola në kërkim të titullit tashmë të fituar të La Ligës dhe ende aktiv për trofeun e Ligës së Kampionëve.

Në karrierën e tij profesionale, të cilën e filloi në Birmingham City kur ishte vetëm 16 vjeç, Bellingham luajti edhe për Dortmundin, Realin dhe kombëtaren angleze.

Ai e ndante dhomën e zhveshjes me shumë emra të fortë dhe e kishte të vështirë të zgjidhte vetëm një lojtar kur fliste për më të mirët. I pyetur se cili është lojtari më i mirë me të cilin ka luajtur, anglezi zgjodhi dy.

“Kam luajtur me shumë lojtarë të mirë në Dortmund dhe në kombëtaren e Anglisë, por Toni Kroos ose Luka Modric janë ndoshta më të mirët me të cilët kam luajtur”, ka thënë fillimisht Bellingham.

“Ata luajnë një lojë ndryshe, janë dhjetë hapa përpara nga të gjithë të tjerët gjatë gjithë kohës, unë do të thosha se ata të dy”, përfundoi ylli i Los Blancos. /Telegrafi/


Shtuar 7.05.2024 16:31