Barcelona po i kushton vëmendje të madhe trajnerit me performancë të lartë në Premier Ligë

Barcelona thuhet se ka etiketuar dhe po e ndjek një vëmendje një trajner jo shumë të njohur nga Liga Premier, si pasues të mundshëm të Xavit në krye të ekipit.

Trajneri i parë i Barcelonës për sezonin e ardhshëm mbetet Xavi, por klubi po i mban të hapura opsionet pasi trajneri aktual vazhdon të insistojë se ai do të largohet.

Kështu, drejtuesit e klubit nga Camp Nou kanë në radar shumë emra të njohur, por edhe disa nga ta që janë më pak të njohur.

Sipas gazetarit të Sport, Albert Garcia, Barcelona i ka kushtuar vëmendje të madhe trajnerit të Bournemouth, Andoni Iraola.

Iraola kontrollon shumë zona për Barçën me stilin e tij të lojës dhe përvojën si trajner në La La Liga.

41-vjeçari më parë ka trajnuar Rayo Vallecanon përpara se të shkonte në Ligën Premier, ku vazhdon të vendosë ekipin e tij me formacionin 4-3-3 ose 4-3-2-1.

Pas një fillimi të vështirë të sezonit, Bournemouth i Iraolës është aktualisht skuadra më në formë në Ligën Premier pasi ka marrë 13 pikë nga 15 të mundshmet në pesë ndeshjet e fundit.

Iraola ka një kontratë deri në vitin 2025 me Bournemouth, megjithatë, marrja e tij nuk do të ishte shumë e vështirë nëse Barça është vërtet e interesuar. /Telegrafi/


Shtuar 3.04.2024 14:56