Antonio Conte: Lukaku ishte lojtari i vetëm që doja me patjetër tek Inter

SportWeek publikon intervistën e plotë me Antonio Conte . Ish-trajneri i Interit flet për eksperiencën e tij të re në Tottenham dhe për faktin se në Itali mendohet se tashmë Salento mund t’i bëjë Spurs të shpenzojnë shumë në merkato: “Më duhet të qesh. Më lejoni të them se në karrierën time në fund të fundit kam bërë gjithmonë para, jo shpenzuar’, përgjigjet ai në mënyrë të athët. Kam punuar shpesh me të rinj për të stërvitur, amortizuar sportistë apo për t’u rindërtuar, lojtarë që nuk kishin fituar kurrë deri në atë moment. Të gjithë lojtarët që kanë rivlerësuar, falë punës sime. Në karrierën time kam kërkuar vetëm një lojtar që është paguar shumë…”.

“Lukakun? E kërkova në bazë të objektivave që më ishin paraqitur. Drejtuesit e Interit erdhën në shtëpinë time për të më thënë se donin të rrëzonin hegjemoninë e Juves dhe ta çonin Interin në krye të botës, duke përfituar nga burime të mëdha financiare. I pyeta për Lukakun duke e konsideruar të domosdoshëm. Por shikoni se sa e shitën, pothuajse dyfish. Ashtu si Hakimi. Por mund të përmendja përmirësimin e Barella-s, Bastonit, Lautaro-s, të cilët nuk luajtën para ardhjes sime… Në Juve pata kënaqësinë të punoja me Barzagli, Bonucci dhe Chiellini: fenomene, por kur i kisha ende nuk i kisha fituar të gjitha”./h.ll/albeu.com


Shtuar 27.11.2021 15:53