Antonio Conte i hapur për të marrë drejtimin e Newcastle

Antonio Conte është i interesuar për të dijë kushtet që mund t’i ofrojë klubi i Newcastle dukeqenëse ai është një nga emrat e përfolur për të marrë drejtimin e skuadrës së Premier League.

Tekniku italian është i hapur për një kthim në Angli.  Klubi anglez i blerë së fundi nga sheikët do shpenzojnë në merkaton e janarit, e Conte do të dijë se do te jetë ndikimi i tij në rekrutimin e lojtarëve në merkato,

Conte nuk ka pasur gjithmonë kontroll të plotë mbi transferimet gjatë kohës së tij në Chelsea dhe në postin e tij të fundit në Itali me Interin.

52-vjeçari u shkarkua nga Chelsea pavarësisht fitimit të Premier Ligës dhe Kupës FA dhe i kushtoi Bluve një kompensim prej 26 milion funte.

Conte fitoi Serie A me Interin por u largua pas një grindjeje të ashpër mbi shitjet e lojtarëve pasi Achraf Hakimi dhe Romelu Lukaku u shitën respektivisht te PSG dhe Chelsea, dhe zëvendësimet e nivelit të lartë nuk ishin të garantuara.

Si pjesë e marrëveshjes së tij me Interin ai nuk mund të kthehet në punë në Serie A deri në vitin 2022.

Prandaj, marrja e garancive para një kthimi në Angli do të ishte jetike për ta bindur atë për një aventurë tjetër të Premier Ligës.

Që nga largimi nga San Siro, ish-trajneri i Juventusit është lidhur me punën në Arsenal, ndërsa Barcelona gjithashtu është lidhur.

Një pengesë e mundshme për çdo klub të interesuar për Conte është se preferenca e tij është të fillojë punën në një klub në fillim të një sezoni të ri.

Kjo do të ishte pika fillestare e negociatave për Newcastle nëse ata zgjedhin Conte dhe ata duhet për ta bindur atë që të fillojë punën me një pjesë të fushatës tashmë të shkuar.

Pronarët e rinj të Newcastle zgjodhën një ose dy ditë për të lejuar që njoftimi i blerjes të qetësohej gjatë fundjavës pasi takuan stafin të premten në mëngjes.

Puna ende po vazhdon në prapaskenë me ekipin e Amanda Staveley që ende vlerëson opsionet e tyre pasi zbarkoi klubin nga Mike Ashley pas një beteje katërvjeçare kontrolli.


Shtuar 10.10.2021 16:42