Ancelotti për Hazard: Asnjëherë në karrierën time si trajner nuk kam detyruar një lojtar të qëndrojë kur ata duan të largohen

Carlo Ancelotti ka treguar se do të ishte i lumtur që Eden Hazard të largohej nga Real Madridi në vitin e ri, me trajnerin që pretendon se ai kurrë nuk ka mbajtur një lojtar në një klub kundër dëshirës së tyre.

Mesfushori belg ka duruar një periudhë të vështirë gati dy vjet e gjysmë në Santiago Bernabeu që kur u transferua nga Chelsea, i goditur nga lëndimet dhe forma e dobët.

Tani, me vendin e tij në formacionin fillestar që i është dorëzuar Vinicius Junior, sulmuesi i pakënaqur është lidhur me një largim në janar – dhe menaxheri i tij ka sugjeruar se ai është i lirë të largohet nëse dëshiron.

“Asnjëherë në karrierën time si trajner nuk kam detyruar një lojtar të qëndrojë kur ata duan të largohen,” tha Ancelotti të premten. “Sipas mendimit tim personal, nuk kam asnjë dyshim për këtë.”

I pyetur për Vinicius, i cili mendohet të mbajë Hazard në stol edhe një herë për përballjen e kësaj fundjave kundër Elche në La Liga, trajneri shtoi se ai nuk besonte se po e shtynte yllin.

“Unë nuk mendoj kështu,” tha ai. “Ai është mirë, është i ri dhe rikuperohet më mirë se të tjerët. Nëse ai ka një problem ose pëson një rënie në formë, atëherë mund ta pushojmë. Por tani jemi shumë të lumtur me të.”

Pasi iu bashkua Madridit në një lëvizje me para të mëdha nga Chelsea në 2019-ën, ka qenë dy sezone të plota frustruese në kryeqytetin spanjoll deri më tani për 30-vjeçarin.

Edhe pse ai ishte një anëtar i skuadrës që pretendoi kurorën në La Liga në sezonin e tij të parë, ai ishte i kufizuar në vetëm 16 ndeshje të ligës së parë për shkak të lëndimeve, duke shënuar vetëm një herë.

Ai realizoi vetëm 14 ndeshje në sezonin pasues, pasi Madridi e përfundoi sezonin 2020-21 duarbosh dhe ardhja e Ancelottit e ka bërë atë të shtyhet më tej në skaje në njëfarë kuptimi.

Problemi i Hazard u theksua më tej vetëm kur ai bëri një moment të fundit nga stoli për të zëvendësuar Vinicius në fitoren 2-1 të Madridit ndaj Elche në La Liga të shtunën.

Me pak minuta edhe një herë, ai do të vazhdojë të mendojë mbi mundësinë e gjetjes së një klubi të ri diku tjetër – edhe pse ai që është i gatshëm të përputhet me kërkesat e tij të pagave dhe të rrezikojë rekordin e tij të lëndimeve.

Ndërkohë Madridi tani kthehet te Shakhtar Donetsk në Ligën e Kampionëve, pasi Los Blancos kërkojnë të ndërtojnë përfundimin gjysmëfinal të sezonit të kaluar për të vendosur edhe një herë dominimin e tyre evropian.


Shtuar 31.10.2021 08:16