Alaba-Militao bëjnë që Ramos-Varane të harrohen

Real Madridi ishte në një udhëkryq gjatë verës, duke humbur partneritetin mbrojtës të Sergio Ramos dhe Raphael Varane që kishte qenë kaq i rëndësishëm për suksesin e klubit në vitet e fundit, megjithatë pas vetëm 100 ditësh, çifti i ri i David Alaba dhe Eder Militao ka bërë që dy të parët të “zbehen”.

Disa pretenduan se do të ishte e pamundur të humbasësh dy emra yjor dhe të vazhdosh të kesh sukses kaq shpejt, por Carlo Ancelotti ka bërë mrekulli me Militao, duke përmirësuar besimin e tij, ndërsa prania e sigurt e Alaba pranë tij është dëshmuar e paçmueshme.

Real Madrid e filloi sezonin e tij më 14 gusht, por vetëm më 28 gusht dyshja luajtën së bashku në qendër të mbrojtjes për herë të parë.

Kanë kaluar tashmë 100 ditë që nga ajo ndeshje kundër Real Betis, dhe Los Blancos po fluturojnë lart në krye të La Liga Santander me një strukturë mbrojtëse të pabesueshme të sigurt.

Ata janë të dy të papranueshëm për Ancelottin, ato janë thelbësore për mënyrën se si ai dëshiron që skuadra e tij të vendoset në ndeshje.

“Cilësia e të dyve është e jashtëzakonshme,” tha Ancelotti i entuziazmuar.

“Ata janë të ndryshëm Militao është shumë i fortë dhe Alaba përshtatet shumë mirë. Ata e kuptojnë njëri-tjetrin dhe e plotësojnë mirë njëri-tjetrin.”

Rezultatet i mbështesin ato

Në 16 ndeshjet që Militao dhe Alaba kanë luajtur si çift mbrojtës, Los Merengues kanë shënuar 13 fitore, dy barazime dhe një humbje.

Në gjysmën e këtyre ndeshjeve, gjigantët spanjollë kanë shënuar gola të pastër, si dhe kanë pësuar një total prej vetëm nëntë golave, gjë që është tepër mbresëlënëse.

Militao dhe Alaba si dyshe qendrore kanë humbur vetëm për 67 minuta në ato 16 ndeshje, dhe 47 prej tyre erdhën në përplasjen e vetme me Sherifin.

Niveli i performancës së të dy mbrojtësve ka qenë jashtëzakonisht i lartë, me trajnerin italian që shtrydh maksimumin absolut prej tyre./h.ll/albeu.com


Shtuar 6.12.2021 23:25