Ngjarja në Shkodër, Spiropali: Secila jetë është e çmuar dhe nuk mund t’i dorëzohet dhunës së verbër

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali ka reaguar mr një postim në rrjetin social “Facebook” për ngjarjen e dhimbshme në Shkodër ku një vajzë nëntëvjeçare u gjet pa jetë sot në ujërat e Bunës, ndërsa nëna e saj dhe dy fëmijët e tjerë rezultojnë ende të zhdukur.

Spiropali u shpreh se ishte thellësisht e tronditur dhe se dhuna ndaj grave duhet të ndalet me çdo kusht

“Pafundësisht e trishtuar për humbjen e katër jetëve të pafajshme në ujërat e Bunës. Tre ëngjëjt dhe nëna e tyre kanë humbur jetën në mënyrën më makabre. Dyshimet janë se dhuna e bashkëshortit dhe babait të familjes i ka çuar drejt vdekjes”, u shpreh Spiropali e cila është edhe drejtuese politike e PS-së për qarkun e Shkodrës.

Sipas saj, fenomeni i tmerrshëm i dhunës ndaj grave që plagos shoqërinë dhe shtetin tonë, duhet të ndalet me çdo kusht dhe me çdo çmim.

“Lufta ndaj kësaj dhune që merr dhe sakaton jetë grash dhe fëmijësh, duhet të ngrihet në nivelin e emergjencës kombëtare. Duhet të zgjohemi të gjithë si njerëz, si shoqëri e si shtet”, u shpreh Spiropali.

“Të çohemi të gjithë kundër këtij fenomeni primitiv, sepse secila jetë është e çmuar dhe nuk mund t’i dorëzohet dhunës së verbër.

Organet ligjzbatuese dhe sistemi i drejtësisë duhet të jenë vigjilentë dhe të pamëshirshëm ndaj çdo sinjali, informacioni, denoncimi apo gjykimi për raste të tilla”, tha ajo.

“Drita e diellit nuk duhet të jetë privilegj për ata që dritën e jetës ua heqin çdo ditë viktimave të tyre”, vijoi Spiropali.

“Sistemi ynë arsimor, media, politika, të gjithë duhet të bejnë më shumë për të ruajtur dhe lartësuar dinjitetin e grave, dhe jo të lejojnë të trajtohen lehtësisht si njerëz të dorës së dytë me gjuhë diskriminuese e seksiste, që brymos patriarkalizmin e sëmurë që ushqen dhunën. U prehshin në paqe katër shpirtrat e pafajshëm”, përfundoi Spiropali.


Shtuar 5.05.2024 16:35