Kremlini: Të identifikohet objekti i gjetur pranë gazsjellësit Nord Stream, hetimet të jenë transparente

Hetimi në vazhdim për shpërthimet që goditën tubacionet Nord Stream duhet të kryhet me transparencë të plotë dhe është e rëndësishme të identifikohet objekti i gjetur pranë tubacionit të vetëm të mbetur të paprekur të gazit, tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov.

Peskov tha para gazetarëve se ishte një shenjë pozitive që Danimarka kishte ftuar operatorin e kontrolluar nga Rusia të gazsjellësit Nord Stream 2 për të ndihmuar në shpëtimin e një objekti të paidentifikuar të gjetur pranë tubacioneve të Detit Baltik.

“Është sigurisht një lajm pozitiv kur pronari i gazsjellësit ftohet të marrë pjesë në faza shumë të rëndësishme të hetimit”, tha ai.

Ai vazhdoi duke thënë se ishte e rëndësishme që hetimi të ishte “transparent”.

“Është jashtëzakonisht e rëndësishme të përcaktohet se çfarë lloj objekti është, nëse ka lidhje me këtë akt terrorist, me sa duket është, dhe të vazhdojë ky hetim,” shtoi Peskov.

Muajin e kaluar, tre nga katër tubacionet e lidhjeve të gazit Nord Stream 1 dhe Nord Stream 2 u goditën në një shpërthim ende të pashpjeguar.

Rusia, pa prova, ka fajësuar Britaninë dhe SHBA-në për shpërthimet, ndërsa hetuesit evropianë nuk kanë thënë se kush besojnë se ishte përgjegjës.


Shtuar 24.03.2023 13:58