Miss Univers, kjo është vajza më e bukur në botë për vitin 2022 (FOTO LAJM)

28-vjeçarja Miss SHBA, R’ Bonney Gabriel një stiliste, modele dhe instruktore rrobaqepëse nga Teksasi, u kurorëzua Miss Universe mbrëmjen e djeshme.

Në konkursin e 71-të magjepsës të Miss Universe të mbajtur në Neë Orleans, amerikanja u zgjodh si femra më e bukur në botë.

Miss Venezuela, Amanda Dudamel dhe Miss Republika Domenikane, Andreina Martinez, u emëruan Miss e parë dhe e dytë alternative.