Ambient toksik, dorëheqje dhe ngacmime se*suale, SEKRETET e errëta të Miss USA

Gjatë vitit të tyre të shërbimit, mbretëreshat e konkursit janë shumë të dukshme, duke u shfaqur në ngjarje të mëdha, duke mbrojtur kauza të rëndësishme dhe duke folur në angazhime publike, të gjitha në cilësinë zyrtare. Por pas dorëheqjes tronditëse të dyfishtë të Miss USA 2023 Noelia Voigt dhe Miss Teen USA 2023 UmaSofia Srivastava këtë javë, vetëm disa ditë larg njëri-tjetrit, personat e brendshëm po pikturojnë një pamje të titullarëve kombëtarë të cilët nuk kanë kryer detyrat e tyre të zakonshme.

Organizata Miss USA, e cila drejton të dy konkurset, është vënë nën kritika mes akuzave për keqmenaxhim, një mjedis pune armiqësor dhe kushte që çuan, veçanërisht, në dorëheqjen e Voigt me arsyetimin se roli i saj po ndikonte në shëndetin e saj mendor.

Ndërsa Srivastava, 16, e cila përfaqësoi New Jersey-n në Miss Teen USA, lëshoi ​​një deklaratë në Instagram duke thënë se vlerat e saj personale “nuk përputhen më plotësisht” me ato të organizatës. Voigt, 24, e cila përfaqësonte Utah-n në Miss USA, shkroi një deklaratë të gjatë, duke cituar shëndetin e saj mendor.

“Ne e respektojmë dhe mbështesim vendimin e Noelia-s për të hequr dorë nga detyrat e saj,” tha konkursi Miss USA në një deklaratë pas njoftimit të Voigt. “Mirëqenia e titullarëve tanë është një përparësi kryesore dhe ne e kuptojmë nevojën e saj për t’i dhënë përparësi vetes në këtë kohë.”

Si përgjigje, një numër i titullarëve aktualë të shtetit që konkurruan së bashku me Voigt për Miss USA – duke përfshirë Miss Carolina North USA 2023 Jordyn Ashlee McKey , Miss Wisconsin USA 2023 Alexis Loomans dhe Miss New York USA, Rachelle di Stasio – ndanë mesazhe në media sociale në mbështetje të Voigt, duke i kërkuar organizatës që “të lirojë Noelia nga klauzola e konfidencialitetit NDA e kontratës së saj, në mënyrë që ajo të jetë e lirë të flasë për përvojat dhe kohën e saj si Miss USA”.

Denise White, një përfaqësuese e PR pretendoi se të dy fituesit janë të kufizuar nga marrëveshjet “të hekurta” të moszbulimit në kontratat e tyre.

Deri më sot, as Voigt dhe as Srivastava nuk kanë zbuluar publikisht më shumë rreth asaj që i shtyu atO të largoheshin. Por në një letër dorëheqjeje dhënë organizatës Miss USA dhe të marrë nga CNN, Voigt nënvizoi njësërë shqetësimesh, duke filluar nga çështjet zhgënjyese menaxheriale deri tek akuzat më serioze. Në të, ajo përshkroi një “mjedis toksik pune” që “në rastin më të mirë, është menaxhim i dobët dhe, në rastin më të keq, është ngacmim”. Ajo akuzoi CEO-n e konkursit, Laylah Rose, për “shpifje” për karakterin e saj në bisedat me njerëz brenda dhe jashtë organizatës, duke përfshirë edhe thirrjen e Voigt SI “të sëmurë mendor”. Rose është një sipërmarrëse dhe CEO e Rrjetit VIP Pageantry, i cili mori përsipër markën në 2023.

Voigt thotë se komunikimet e Rose me të ishin “të ftohta dhe të panevojshme agresive” dhe se ajo kurrë nuk mori një takim zyrtar për përgjegjësitë e saj. Pavarësisht mungesës së komunikimit për rolin e saj, ajo ishte “vazhdimisht… e kërcënuar me masa disiplinore, duke përfshirë heqjen e pagës time”, sipas dokumentit.

Organizata nuk arriti të organizonte akomodime udhëtimi për Voigt në shumë raste, shkroi ajo, dhe nuk i dha asaj një apartament dhe makinë për muaj të tërë, siç ishte përshkruar në paketën e saj të çmimeve. As nuk ishte mbështetur në një rast ku Voigt thotë se ishte ngacmuar seksualisht gjatë një ngjarjeje parade të Krishtlindjeve në Sarasota, Florida, ndërsa ishte vetëm me një person të paidentifikuar në një makinë.

Sipas letrës së Voigt-it, Rose “po ndërton në mënyrë aktive një kulturë frike dhe kontrolli, antitezë e fuqizimit të grave, që është…e pasigurt për titullarët dhe punonjësit e ardhshëm”.

Ajo shkroi se nuk mund të shprehë publikisht shqetësimet e saj, duke thënë se “është e heshtur kontraktualisht nga të qenit në gjendje të flasë për veten time”.

Dorëheqjet përkatëse të Voigt dhe Srivastava nuk ishin të koordinuara, sipas White.

“Ajo që kam parë dhe riparë është ngacmimi, një mjedis pune toksik dhe ngacmimi,” tha White në një intervistë telefonike me CNN. “Thjesht nuk është e favorshme për një organizatë të grave që i ngre lart gratë dhe që supozohet të promovojë përdorimin e zërit të tyre. Është krejt e kundërta.”

Të dy fituesit e konkursit kërkuan mbështetje nga menaxhmenti në Miss Universe, i cili zotëron organizatën Miss USA, por pa sukses.

“Të dyja zonjat e reja gjithmonë përpiqeshin të zgjidhnin çdo çështje në heshtje prapa skenave,” shpjegoi ajo. “Fakti që Organizata Miss Universe nuk i është përgjigjur as dorëheqjes së Noelia-s në këtë pikë, është thjesht pengesë… Nuk është çudi që gjërat po shpërbëhen. Sepse askush nuk di çfarë të bëjë.”

 

Organizata Miss Universe dhe Rose, përmes Miss USA, nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesave të CNN për koment.

Trajneri i konkursit të Voigt, Thom Brodeur, i cili ka punuar me konkurrentët e Miss USA që nga viti 1991 dhe filloi të punojë me Voigt ndërsa ajo po përgatitej për Miss Utah, theksoi një territor të ri dhe ogurzi për organizatën nën drejtimin e Rose. “Asnjë grua nuk ka dhënë kurrë dorëheqjen si Miss USA apo si Miss Teen USA, dhe ajo i ka humbur të dyja në 48 orë,” tha ai.

Edhe përpara se Voigt dhe Srivastava të jepnin dorëheqjen, pati trazira në organizatë, sipas ish-drejtoreshës së mediave sociale të White, Brodeur dhe Miss USA, Claudia Engelhardt, e cila gjithashtu dha dorëheqjen ditët e fundit. Engelhardt pohoi në Instagram se ajo kishte punuar pa pagesë për dy muaj pasi ishte punësuar dhe se kishte parë një “rënie” në shëndetin mendor të Voigt dhe ishte dëshmitare e “mosrespektimit” ndaj Srivastava dhe anëtarëve të familjes së saj.

Dhe sipas Engelhardt, kur ajo filloi rolin e saj në janar, ajo ishte pjesë e një ekipi tashmë të vogël prej pesë punonjësish. Tani, thotë ajo, pas shkarkimeve dhe dorëheqjeve të shumta, skuadra ka rënë tek Rose dhe një punonjës tjetër. Burime të shumta thanë se qarkullimi ka qenë konstant.

“Ky nuk është një konkurs shtetëror. Ky nuk është një konkurs lokal. Ju duhet… një ekip i tërë”, tha Engelhardt në një telefonatë me CNN.

Engelhardt tha se besonte se po aplikonte për një rol të pavarur dhe u befasua kur zbuloi se ajo po punësohej si staf. Prapëseprapë, ajo pohoi, ajo nuk mori asnjë kontratë punonjësi, asnjë hyrje në bord dhe asnjë udhëzim. Nuk kishte njeri tjetër që ta ndihmonte të menaxhonte nevojat e përditshme të mediave sociale të markës kombëtare, tha ajo, dhe shpesh u ndesh me atë që ajo e cilësoi si qasje mbizotëruese të Rose ndaj llogarive të tyre sociale.

“Ajo do të bllokonte llogaritë në Instagram me njerëz me të cilët kishte mospërputhje personale. Ajo do të censuronte komentet dhe do të linte komente për faqen e Miss USA sikur të ishte Noelia”, pohoi Engelhardt.

White gjithashtu pretendoi se Rose imitoi dy fituesit e konkursit në llogaritë e tyre zyrtare. Javë para se Voigt të jepte dorëheqjen, ajo njoftoi në një postim tashmë të fshirë në Instagram në llogarinë e saj personale se “nuk kishte më akses” në faqet e saj Miss USA.

Një rrugë e vështirë përpara

Engelhardt tha se ajo dëshmoi drejtpërdrejt ndikimin e rolit tek Voigt, të cilin ajo e konsideron një mik si dhe një ish-koleg. “(E pashë) se sa e stresuar do të bëhej kur pronari e bombardonte vazhdimisht me email”, kujton ajo. “Ajo jetonte vazhdimisht në një gjendje ankthi.”

Por pavarësisht stresit të përditshëm, Voigt pretendoi se ajo bëri vetëm pak paraqitje publike. Ajo tha në letrën e saj se, përveç një grushti intervistash shtypi në Los Anxhelos pas fitores së saj dhe atyre të mëvonshme në Utah, shteti që ajo kishte përfaqësuar në konkursin Miss USA, ajo “ende nuk kishte dalë jashtë Sarasota, Florida”, ku ajo jetonte. Kjo ishte për shkak të “mungesës së komunikimit” që ajo e gjeti “të habitshme”, shkroi ajo.

“Miss SHBA-ja jonë, e cila duhej të ishte e prenotuar dhe e zënë me mundësi të pafundme, ishte ulur duke mos bërë asgjë, dhe kjo nuk është për shkak se ajo nuk donte, por për shkak të keqmenaxhimit,” tha Engelhardt.

Më 9 maj, konkursi i Miss USA njoftoi se Savannah Gankiewicz, Miss Hawaii USA 2023 dhe kandidatja e parë deri në Voigt në konkursin Miss USA 2023, do të merrte titullin kombëtar dhe përgjegjësitë e tij. Ajo do të kurorëzohet zyrtarisht më 15 maj.

“Ne jemi krenarë që kurorëzojmë Savannah Miss USA 2023, një përfaqësim i vërtetë i vizionit, inteligjencës dhe dhembshurisë”, tha Rose në një deklaratë. “Përkushtimi i saj për fuqizimin e grave përmes dashurisë ndaj vetvetes dhe besimit është frymëzues dhe ne mezi presim mbretërimin e saj me ndikim si Miss USA.”

“Unë e mbështes dhe respektoj plotësisht vendimin e Noelia-s për të dhënë dorëheqjen dhe solidarizoj ndërgjegjësimin për shëndetin mendor,” shtoi Gankievicz. “Për motrat e mia të Miss USA, besoj se është thelbësore që ne të qëndrojmë të bashkuara për të ardhmen e organizatës dhe klasën e ardhshme të vitit 2024 dhe më tej.”

 

Megjithëse shumë prej tyre kanë ofruar mbështetjen e tyre publike për dy fituesit e dorëhequr të konkursit – duke përfshirë Shanna Moakler, e cila mbikëqyri fitoren e Voigt në rolin e saj si drejtoreshë shtetërore për konkursin Miss Utah USA, dhe Cindy Provost dhe Debbie Miller, që mbikëqyrën fitoren e Srivastava në rolin e tyre, si drejtorë shtetërorë për konkursin Miss New Jersey Teen USA – Engelhardt dhe White shpresojnë të dy që të tjerët të hapin hapin për të zbuluar më shumë për atë që ata e shohin si një kulturë mbytëse, si dhe pasojat e mundshme ligjore, që po i mbajnë të heshtur titullarët.

“Ata kanë nevojë për dikë tjetër që të flasë për ta,” tha White.


Shtuar 13.05.2024 14:32