45 vite nga filmi që fiksoi shqiptarët, si duket sot Iljazi i “Shamikuqes” (FOTO LAJM)

“Shamikuqja”, është prodhimi i kinematogriafisë turke që është prodhuar 45 vite më parë. Ai u shfaq në Shiqipëri në vitet ’80 dhe është një nga filmat që është ngulitur në mendjen e shqiptarëve.

Iljazi dhe Asja (Shamikuqja) u bënë personazhe mjaft të famshëm dhe të dashur edhe në vendin tonë.

Kadir Inanir, quhet në të vërtetë Iljazi dhe sot është 73 vjeç. Filmi “The Gate” / Kapi, i cili e riktheu aktorin pas 7 vitesh në skenë, në 2019, është edhe vepra e fundit e legjendës së kinematografisë turke Kadir İnanır.

Shini fotot më poshtë për të parë si duket sot aktori./albeu.com/

Shaqikujqa duket keshtu sot, 77 vjeç