Tre zakone “të shëndetshme” që mund të rrisin inflamacionin

Inflamacioni nuk është diçka që mund ta shihni lehtësisht në trupin tuaj, por mund të ekzistojë nën sipërfaqe dhe përfundimisht të shkaktojë një sërë problemesh.

Inflamacioni mund të marrë formën e problemeve të tretjes si fryrje ose dhimbje stomaku, si dhe dhimbje të kyçeve dhe muskujve. Stresi kronik, i cili mund të vijë nga tendosja fizike ose mendore, është fajtori kryesor pas inflamacionit.

Jo të gjitha llojet e inflamacionit janë të rrezikshme për shëndetin tuaj, pasi mund të shkaktohen për të ndihmuar trupin tuaj të shërojë një prerje në dorën tuaj, por duhet të zhduket pasi kërcënimi të jetë zhdukur. Problemet nisin që inflamacioni nuk ulet, duke mbetur i ngritur për vite me radhë

Ndërsa është e rëndësishme të hani një dietë anti-inflamatore dhe të shmangni shkaktarët e njohur (si ushqimet e përpunuara), ka disa zakone të tjera “të shëndetshme” që në fakt mund të minojnë qëllimet tuaja shëndetësore dhe të nxisin inflamacionin.

Zakonet “të shëndetshme” që rrisin nivelet e inflamacionit

1. Ju përpiqeni të kompensoni gjumin e humbur

Mund të ndiheni mirë kur zgjoheni vonë të shtunën, por nëse ndjeni nevojën për të fjetur më gjatë, kjo do të thotë se ndoshta nuk jeni mjaftuar fle pjesën tjetër të javës. Humbja e gjumit është një nga kontribuuesit më të mëdhenj të inflamacionit të shkallës së ulët.

Gjumi është jashtëzakonisht i dobishëm për trupin pasi rikthen çdo proces duke përfshirë neurotransmetuesit, prodhimin e hormoneve, shëndetin e tretjes dhe imunitetin.

Qëllimi është që të keni një orar të qëndrueshëm të gjumit që ju lejon të merrni gjumin që i nevojitet trupit për të funksionuar, që është shtatë deri në nëntë orë çdo natë, sipas Fondacionit Amerikan të Gjumit.

2. Ushtrohuni rregullisht

Ushtrimi i jep stres trupit, por është një stres i dobishëm për sa kohë që i jepni trupit tuaj karburantin që i nevojitet dhe i jepni vetes kohë të mjaftueshme për të pushuar dhe rikuperuar.

Ushtrimi i tepërt (për shembull: kryerja e stërvitjeve me intensitet të lartë çdo ditë), si dhe mungesa e ushqimeve me vlera ushqyese mund të kontribuojnë në rritjen e niveleve të inflamacionit në trup.

Nga ana tjetër, vetëm 20 minuta ushtrime të moderuara mund të zvogëlojnë inflamacionin e përgjithshëm, sipas hulumtimit të botuar në revistën Brain, Behavior, and Immunity, duke vërtetuar se nuk duhet ta teproni për të marrë të gjitha përfitimet.

3. I thoni “jo” ëmbëlsirave

Nuk ka asnjë arsye për të privuar veten nga diçka e ëmbël, veçanërisht nëse ato ju pëlqejnë. Sipas hulumtimeve, konsumimi i çokollatës së zezë (me 70% përmbajtje kakao) mund të ketë efekte të dobishme në nivelet e stresit dhe imunitetin. Çokollata e zezë është plot me flavanole antioksidante që kanë veti anti-inflamatore.