Vuani nga stresi? Këto janë 3 ushqimet që duhet të shtoni patjetër në dietën tuaj

Nëse ndiheni të stresuar, ekziston një zgjidhje dhe ajo është edhe në frigorifer ose në dollapët e kuzhinës tuaj. Shihni më poshtë cilat ushqime luftojnë stresin dhe nëse nuk janë në shtëpi atëherë merrni atë që ju nevojitet nga supermarketi.

Bajamet

Ato përmbajnë zink i cili është shumë i rëndësishëm për humorin e mirë, por edhe hekur dhe acide yndyrore të mira. Kështu, ato japin energji (mungesa e saj na bën të ndihemi të shqetësuar) dhe janë pjesë thelbësore e një diete të duhur.

Çokollatë

Dihet që ngrënia e çokollatës na bën të ndihemi më mirë! Dhe është e vërtetë: Çokollata ul nivelet e kortizolit në gjak (një hormon stresi) dhe zvogëlon simptomat e stresit. Zgjidhni çokollatën e zezë, pasi  është shumë e pasur me antioksidantë.

Manaferrat

Nuk është rastësi që ato konsiderohen “super ushqime” si për shëndetin tonë ashtu edhe për psikologjinë tonë. Është shumë i pasur me vitamina dhe antioksidantë që konsiderohen të dobishëm kur jemi të pushtuar nga stresi./albeu.com

 


Shtuar 26.09.2021 22:12