Përfitimet që merrni nga konsumi i shafranit të Indisë

Përdorimi i shafranit të Indisë duket se ka përfitime të rëndësishme shëndetësore dhe vetitë e tij të vlefshme kanë gjetur aplikim edhe në mjekësinë alternative.

Më poshtë albeu.com ju tregon se cilat janë disa nga përfitimet që merrni prej konsumit të tij:

Lufton inflamacionin

Inflamacioni është një mekanizëm mbrojtës që është jashtëzakonisht i rëndësishëm kur keni një dëmtim ose infeksion. Ndihmon trupin të izolojë zonat e prekura dhe të luftojë pushtuesit e huaj. Pa inflamacion, patogjenët e rrezikshëm mund të pushtojnë shumë lehtë trupin. Sidoqoftë, inflamacioni ndonjëherë mund të jetë kronik dhe kur të ndodhë ju jeni në rrezik për të gjitha llojet e sëmundjeve, përfshirë kancerin, diabetin, sëmundjet e zemrës dhe sëmundjen e Alzheimerit. Shafrani i Indisë ka veti të fuqishme anti-inflamatore që konkurrojnë me disa ilaçe të dizajnuara posaçërisht për të lehtësuar inflamacionin, por pa efekte anësore të rrezikshme.

Rrit aftësinë antioksiduese të trupit

Oksidimi është përgjegjës për shfaqjen e shumë sëmundjeve por edhe për plakjen. Shafrani i Indisë ka veti antioksiduese, kështu që mbron trupin tonë nga radikalet e lira të dëmshme, duke nxitur kështu jetëgjatësinë.

Mbron trurin

Fillimi i depresionit dhe sëmundjes Alzheimer është lidhur me uljen e niveleve të një hormoni të rritjes të quajtur BDNF. Studimet kanë treguar se shafran i Indisë, dhe më konkretisht përbërësi i saj kurkumin, mund të rrisë nivelet e BDNF në tru. Kështu që pirja e një gote ujë me shafran i Indisë çdo ditë mund të ndihmojë në mbrojtjen e trurit, veçanërisht për shkak të procesit të pashmangshëm të plakjes.

Zvogëlon rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare

Sëmundjet e zemrës prekin më shumë njerëz në mbarë botën sesa çdo sëmundje tjetër. Dhe ndërsa pamja e saj varet nga shumë faktorë, shafran i Indisë mund të mbrojë zemrën. Siç kemi thënë tashmë, kjo erëz e verdhë e artë ka veprim të fortë anti-inflamator dhe antioksidues. Të dyja këto funksione mund të përmirësojnë shëndetin e zemrës.

Lehtëson dhimbjen

Shafrani i Indisë është treguar po aq efektiv sa ilaçet anti-inflamatore. Studimet kanë treguar se konsumimi i shafranit të Indisë mund të zvogëlojë dhimbjen e artritit dhe veçanërisht artritit reumatoid.

Kurkumina e gjetur në shafran i Indisë është një përbërës shumë i fuqishëm që përmirëson funksionin e trupit tuaj, ngadalëson plakjen dhe rrit fuqinë dhe humorin e trurit./albeu.com


Shtuar 14.09.2021 16:00