Mënyrat më të mira për të përmirësuar cilësinë e gjumit

Në kohën që jetojmë ritmet e jetës janë mjaft të shpejta, dhe kjo bën që të kemi gjum të kufizuar. Kështu ne humbasim të mirat që gjumi i ofron shëndetit tonë.

Gjumi cilësor është shumë i rëndësishëm. Stabiliteti emocional dhe funksioni kognitiv janë në një nivel shumë të mirë kur truri pushon gjatë natës.

Pra, nëse jeni duke luftuar për të arritur një gjumë të mirë, jeni duke lexur artikullin e duhur. Ne do të ndajmë mënyrat më të mira për t’ju ndihmuar të flini më mirë.

Mbani orën tuaj të brendshme. Trupi i njeriut ka orën e tij të brendshme natyrale të njohur si ritmi cirkadian, i cili e mban trupin në një trajektore që rregullon prodhimin e hormoneve sipas nevojave, duke e mbajtur mendjen zgjuar derisa të vijë koha për të fjetur. Gjatë natës trupi ynë ka më pak energji që na ndihmon të flemë më mirë. Megjithatë, gjëra shtesë si kafeja, drita artificiale dhe ekrani ngatërrojnë orën tonë të brendshme dhe sistemin e prodhimit të hormoneve. Mos pini kafe pas orës 18:00 dhe mos shikoni kompjuterin ose telefonin tuaj për të paktën 1 orë para se të shkoni në shtrat.

Balanconi hormonet tuaja. Gjatë natës sekretohen dy hormone të gjumit, melatonin dhe hormoni i rritjes (HGH). Melatonin është një hormon natyral i prodhuar gjatë natës që relakson trurin kur ritmi cirkadian tregon se është koha për të fjetur. Sa i përket HGH, 70% prodhohet kur trupi fle dhe rregullon gjumin, metabolizmin dhe forcën e muskujve.

Hani darkë 2 deri në 3 orë para gjumit. Në varësi të llojit dhe madhësisë së vaktit, mund të ndodhë tretja. Nëse konsumoni ushqime ose pije që përmbajnë kafeinë ose sheqer, ato mund të veprojnë si stimulues, duke e mbajtur mendjen dhe trupin duke frenuar në mënyrë aktive prodhimin e melatoninës.

Krijoni një rutinë. Njerëzit që ndjekin një rutinë mund t’i trajtojnë detyrat e përditshme me një qëndrim më pozitiv. Rutinat e natës duhet të jenë relaksuese për t’ju ndihmuar të flini më mirë./albeu.com

 


Shtuar 7.11.2021 19:50