6 gabime të zakonshme që ju bëjnë të humbni masë mushkore, jo dhjamin

Ndërsa përpiqeni që të humbni peshë duke djegur dhjamin, ju mund të humbni masën muskulore. Këtë ju e bëni për shkak të disa gabimeve të përditshme, të cilat do jua tregojmë më poshtë.

1. Ulni shumë sasinë e kalorive

Ulja e tepërt e kalorive ditore mund të ndikojë në muskujt tuaj. Ju nuk duhet t’i pritni kaloritë ngadalë, duke konsumuar të paktën 1000 kalori në ditë.

2. Hani pak proteina

Kjo është një qasje shumë e keqe në procesin e humbjes së peshës. Shtoni në dietën tuaj më shumë mish pule, fruta deri dhe vezë.

3. Kryeni shumë ushtrime kardio

Nëse ushtroheni siç duhet, do të digjni dhjamin e tepërt. Por nëse ushtroheni më shumë sesa është e nevojshme, do të digjni muskujt tuaj.

4. Nuk bëni ushtrime me pesha

Kjo është shumë e rëndësishme, nëse doni të humbni peshë dhe të keni rezultate pozitive.

5. Nuk hani pas stërvitjes

Pini smoothie me proteina ose hani pak ushqim me proteina pas stërvitjes. Kjo është shumë e nevojshme për trupin tuaj.

6. Flini keq

Ju duhet të flini mirë, të paktën 8 orë në ditë. Përndryshe, trupi juaj do të përjetojë stres dhe kjo mund të çojë në ngrënien e ushqimeve jo të shëndetshme dhe zakone të tjera të dëmshme.


Shtuar 25.03.2021 13:04

Tags: ,