Përgatiten për vetëm 20 minuta, këto qofte do t’i japin shije fundjavës suaj

Kjo është receta më e vjetër e përgatitjes së qofteve më të mira që keni ngrënë ndonjëherë.

Duhen vetëm 20 minuta për t’i gatuar.

Përbërësit:

60 gr thërrime buke

60 ml qumësht

600 gr mish i girë viçi

1 vezë 30

gr djathë kaçkavall

Pak arrëmyshk

1 lugë gjelle majdanoz

1 lugë gjelle nenexhik

Vaj Kripë Piperi zi.

Përgatitja: Shtoni thërrimet e bukës në një tas mesatar sëbashku me qumështin dhe lërini për 10 minuta, derisa buka të përthithë gjithë qumështin. Më pas shtoni në të mishin e viçit.

Hidhni vezën, djathin e grirë, arrëmyshkun, majdanozin dhe nenexhikun e copëtuar. Spërkatini me pak kripë dhe piper të zi dhe përziejini mirë të gjithë përbërësit që të përftoni një masë homogjene.

Më pas merrni nga masa e përgatitur dhe formoni qoftet në formën që dëshironi. Vendosni një tigan me vaj dhe renditni qoftet në të.