Paralajmërimi i ekspertëve: Bëhuni gati për verën më të nxehtë në histori

Europa duhet të përgatitet për një verë përvëluese, ky është paralajmërimi që kanë bërë së fundmi ekspertët. Deri tani, janë regjistruar 11 muaj rekord të nxehti. Temperatura e sipërfaqes së ujit në Atlantikun e Veriut ka mbërritur nivelin më të lartë në të paktën 40 vjet.

Meteorologia Tamsin Green thotë se qershori, korriku dhe gushti do të jenë mbi mesataren për sa i përket temperaturave. Pika të nxehta, sipas saj, mund të ketë edhe në Europën Jugore dhe Lindore.

Europa Perëndimore mund të regjistrojë reshje mesatare në qershor, më pas parashikohen reshje mbi mesataren për Europën Jugore në korrik, por kushte më të thata në Lindje.

Gushti, shton ajo, mund të jetë më i thatë për pjesën më të madhe të kontinentit. Siç edhe raportojnë mediat e huaja, Gjermania dhe vendet nordike, do të përballen që javën e ardhshme me temperatura të pazakonta.

Spanja gjithashtu po bëhet gati për temperaturat ekstreme, teksa ka nxjerrë një hartë të re me parashikime të përditësuara.

Rreziku i një të nxehti përvëlues ka vënë në hall edhe organizatorët e Lojërave Olimpike të Parisit, të cilët kanë detyrën të kujdesen për sigurinë e atletëve. Qytetet anekënd kontinentit janë duke tentuar të marrin masa për t’u përshtatur me të nxehtin ekstrem.


Shtuar 28.05.2024 14:49