Nëse vuani nga kjo sëmundje duhet të lini urgjentisht duhanin

Pirja e duhanit rrit ndjeshëm rrezikun e vdekjes së parakohshme te njerëzit me artrit reumatoid, por nëse pacienti e lë duhanin, rreziku reduktohet ndjeshëm, sipas një studimi shkencor britanik.

Studiuesit, të udhëhequr nga Deborah Simmons, një profesoreshë e reumatologjisë dhe epidemiologjisë muskuloskeletore në Universitetin e Mançesterit, analizuan të dhënat nga afërsisht 5700 pacientë me vite.

U zbulua se ata që pinin duhan kishin pothuajse dy herë më shumë gjasa të vdisnin para kohe se ata që nuk kishin pirë kurrë duhan. Për ish-duhanpirësit rreziku zvogëlohej për çdo vit që ata e linin duhanin dhe përfundimisht ishte pothuajse i njëjtë me ata që nuk kishin pirë kurrë duhan.

Studimet e mëparshme kanë treguar se pirja e duhanit luan një rol në zhvillimin e artritit, kjo është arsyeja pse në mënyrë proporcionale më shumë duhanpirës vuajnë nga ai sesa popullata e përgjithshme.

Njerëzit me artrit reumatoid janë gjithashtu në rrezik të vdekjes së parakohshme për arsye të tjera, si rritja e rrezikut të sëmundjeve të zemrës, kancerit, inflamacionit të rëndë, sëmundjeve të mushkërive etj.

Sëmundja e dhimbshme mund të ndodhë në çdo moshë dhe ka një progresion të paparashikueshëm, pasi një ditë mund të ndiheni mirë dhe një ditë tjetër mund të jeni të shtrirë në shtrat, pa mundur as të visheni vetë apo të shkoni në tualet./albeu.com

 


Shtuar 13.01.2022 22:56