Mos u panikosni! Mësoni këto metoda që iu shpëtojnë nëse ju ngec hala në fyt

Ju jeni duke ngrënë një copë të peshkut të përkryer të gatuar që është kënaqësi e madhe per te gjithë ne të konsumosh nje lloj mishi të tille.

Ndjeni një halë peshku të kapur në fyt. Ajo që filloi si një vakt i këndshëm shpejt kthehet në një situatë të pakëndshme dhe potencialisht të dhimbshme.

Kollitja zakonisht është instikti juaj i parë dhe ai më i mirë. Kollitja do t’ju ndihmojë të largni kockën përsëri duke fryrë ajrin përmes fytit tuaj dhe duke e larguar atë.

Ju mund të keni kollitje të vështirë për disa minuta për të kryer punën.

Nëse kollitja nuk funksionon, ju mund të perdorni vaj ulliri. Ai do të veprojë si një lubrifikant dhe do të ndihmojë në rrëshqitjen e halës poshtë fytit tuaj deri në stomakun tuaj.

Pini ujë të vakët me një majë luge kripë, kjo do tju ndihmojë në heqjen e halës dhe t’ju ndihmojë ti gëlltitni atë.

Përtypni një mollë ne menyre qe kur ta gelltisni te ngjitet ko cka pas molles.

Mbani nje copë banane në gojë derisa të bëhet e lagur. Kur te jete e lagësht dhe e butë gelltiteni.

Hani një copë bukë të zhytur në ujë të ngrohtë.

Holloni pak uthull ne ujë dhe pijeni atë për të provuar ta largoni halën.


Shtuar 2.02.2022 10:08