Milingonat e kuqe të zjarrit “pushtojnë” Europën

Milingonat e kuqe të zjarrit, një nga speciet më pushtuese në botë, është gjetur për herë të parë në Evropë, sipas një studimi të ri.

Milingona e importuar, e cila ka emrin shkencor Solenopsis invicta, është vendase në Amerikën e Jugut, por është përhapur në pjesën më të madhe të Shteteve të Bashkuara, Meksikës, Karaibeve, Kinës dhe Australisë gjatë shekullit të kaluar.

Këto insekte mund të jenë agresive dhe kanë një pickim të dhimbshëm, i cili është irritues për lëkurën dhe mund të shkaktojë reaksione alergjike. Milingona gjithashtu mund të dëmtojë të korrat dhe ekosistemet lokale.

Studiuesit thanë se kishin identifikuar 88 fole të kuqe të milingonave të përhapura në 5 hektarë afër qytetit të Sirakuzës në Siçili, Itali.

“S. invicta është një nga speciet më të këqija pushtuese. Mund të përhapet në mënyrë alarmante shpejt”, tha autori kryesor i studimit Mattia Menchetti, një studiues në Institutin e Biologjisë Evolucionare në Spanjë, në një deklaratë.

“Gjetja e kësaj specie në Itali ishte një surprizë e madhe, por ne e dinim se kjo ditë do të vinte,” tha Menchetti.

Ndërsa milingonat e kuqe të zjarrit ishin zbuluar në produktet e importuara në Spanjë, Finlandë dhe Holandë, një koloni nuk ishte konfirmuar kurrë para këtij studimi, thanë autorët.

Kolonitë u gjetën në një zonë periferike të Sirakuzës. Ishte e paqartë se si dhe kur milingonat e zjarrit arritën atje. Studiuesit që qëndrojnë pas studimit besojnë se insektet duhet të kenë mbërritur në një pikë tranziti me shumë aktivitet njerëzor, siç është porti i qytetit. Banorët vendas u thanë shkencëtarëve se thumbimet e milingonave ishin shtuar që nga viti 2019.

Studimi sugjeroi se era mund të kishte transportuar milingona mbretëreshë fluturuese nga veriperëndimi i Sirakuzës, ku ndodhet porti tregtar.

Analiza gjenetike e milingonave zbuloi se ato me shumë gjasa ishin përhapur nga Shtetet e Bashkuara ose Kina, ku Solenopsis invicta është gjithashtu një specie pushtuese.

Milingonat mund të përhapen së shpejti në të gjithë Evropën, paralajmëruan studiuesit, pasi 7% e kontinentit – duke përfshirë zona të mëdha urbane si Barcelona, ​​Roma, Londra dhe Parisi – ku ka një klimë që është e përshtatshme për speciet, sipas një modeli të bërë nga studimi.

Studimi u publikua të hënën në revistën shkencore Current Biology.

Speciet pushtuese i kushtojnë botës të paktën 423 miliardë dollarë çdo vit, pasi ato nxisin zhdukjen e bimëve dhe kafshëve, kërcënojnë sigurinë ushqimore dhe përkeqësojnë katastrofat mjedisore në të gjithë globin, sipas një raporti të mbështetur nga Kombet e Bashkuara të publikuar javën e kaluar.


Shtuar 12.09.2023 23:30