Ky është restoranti më i mirë në botë për vitin 2024

Çdo dyshim se Spanja mbetet qendra e mirë e ngrënies në botë mund të jetë zhdukur me zbulimin e listës së 50 restoranteve më të mira në botë për vitin 2024.

Gjashtë restorante nga kombi evropian hynë në listë – tre prej tyre në pesëshen e parë.

Çmimet – të konsideruara si Oscars e ushqimeve më të mira botërore – u shpërndanë në një ceremoni në Wynn në Las Vegas të mërkurën në mbrëmje, me Disfrutar të Barcelonës që mori çmimin kryesor.

I renditur në numrin dy vitin e kaluar, restoranti është në pronësi dhe drejtohet nga kuzhinierët, Oriol Castro, Eduard Xatruch dhe Mateu Casanas, raporton cnn.

Fakti që kjo treshe u takua ndërsa punonte tek legjendari El Bulli duhet të japë disa të dhëna se çfarë mund të presin darkuesit – pjata imagjinative dhe lozonjare të ekzekutuara me mjeshtëri teknike, si p.sh. krofoli Panchino i mbushur me havjar, sanduiçi me gazpaço të ngrirë dhe squap me kombu shpageti, bajame dhe rrush.

Në vendin e dytë ishte Asador Etxebarri nga Atxondo, jo shumë larg nga porti spanjoll i Bilbaos. Nën udhëheqjen e shefit të kuzhinës, Victor Arguinzoniz, ajo është e famshme për ofrimin e një Barbecue të pakrahasueshme që lejon cilësinë e përbërësve të shkëlqejë, si p.sh. një karkalec i kuq Palamos që thjesht piqet në skarë dhe shërbehet vetë, transmeton Telegrafi.

Por, ju kurrë nuk mund ta lëni jashtë listës Parisin. Bruno Verjus zë vendin e tretë, ndërsa një restorant tjetër nga Spanja – Diverxo i Madridit – zuri vendin e katërt.

Në vendin e pestë ishte Lima’s Maido, një nga tre restorantet nga qyteti që hyri në listë, duke i dhënë reputacionit të kryeqytetit peruan si destinacioni kryesor i ngrënies në Amerikën e Jugut.


Shtuar 6.06.2024 23:50