Këto zakone të të ngrënit dobësojnë sistemin tuaj imunitar

Për të mbajtur sistemin tuaj imunitar të fortë është një nga gjërat më të rëndësishme që mund të bëni tani, ndërsa pandemia vazhdon. Më poshtë albeu.com do t’ju tregojë zakonet tuaja të të ushqyerit që dobësojnë sistemin tuaj imunitar.

Pini shumë alkool

Një gotë verë aty-këtu mund të ketë një mënyrë të shëndetshme për të kapërcyer këtë krizë. Por konsumimi i tepërt i alkoolit, edhe në afat të shkurtër, mund të ndryshojë sistemin tuaj imunitar në mënyra që janë veçanërisht të rëndësishme tani.

Në një artikull të botuar në revistën Alcohol Research, studiuesit vërejnë se ekziston një lidhje midis marrjes së tepërt të alkoolit dhe një reagimi të dobësuar imunitar. Efektet përfshijnë rritjen e ndjeshmërisë ndaj pneumonisë dhe një rrezik në rritje të zhvillimit të sindromës së shqetësimit akut të frymëmarrjes (ARDS), e cila mund të ndikojë në rezultatet e COVID-19. Simptoma të tjera përfshijnë një rrezik të shtuar të sepsës, një incidencë më të lartë të komplikimeve postoperative, shërim të dobët të plagëve dhe një shërim më të ngadaltë dhe më pak të plotë nga infeksionet. Gratë duhet të pinë deri në një pije në ditë dhe burrat deri në dy.

Hani shumë kripë

Natriumi i tepërt mund të lidhet me probleme të tilla si mbajtja e lëngjeve dhe presioni i lartë i gjakut. Por një studim i ri nga Spitali Universitar i Bonit te njerëzit dhe minjtë, arrin në përfundimin se shumë kripë mund të çojë në një sistem imunitar të dobët.

Sipas udhëzimeve amerikane, sasia ditore e rekomanduar e natriumit është më pak se 2,300 mg në ditë për të rriturit e shëndetshëm, më pak se marrja mesatare aktuale prej 3,440 mg në ditë.

Sipas CDC, më shumë se 70% e marrjes së natriumit nga amerikanët vjen nga ushqimet e përpunuara. Kjo është arsyeja pse mënyra më e mirë për të kufizuar marrjen tuaj është të kufizoni produktet me përpunim të lartë si supa e konservuar dhe pica e ngrirë. Kontrolloni mg natriumi për dozë në etiketat e ushqimit. Një lugë çaji kripë gjelle përmban 2300 mg natrium.

Konsumimi i tepërt i sheqerit

Reduktimi i sheqerit të tepërt është një ide e zgjuar për një sërë arsyesh, duke përfshirë shëndetin e mirë mendor. Është gjithashtu i dobishëm për mbështetjen e imunitetit. Një studim i publikuar në The American Journal of Clinical Nutrition zbuloi se pas një agjërimi gjatë natës, njerëzit që hanin 100 gram sheqer kishin një aftësi të zvogëluar të qelizave imune për të luftuar bakteret.

Kjo nuk do të thotë që ju duhet të hiqni dorë plotësisht nga sheqeri, por shmangia e të ngrënit është një objektiv i vlefshëm. Shoqata Amerikane e Zemrës rekomandon kufizimin e sheqerit të shtuar, lloji i shtuar në ushqim nga ju ose një prodhues, në jo më shumë se 6 lugë çaji në ditë për gratë dhe nëntë për burrat. Një lugë çaji është e barabartë me katër gramë sheqer të shtuar, përkatësisht 24 dhe 36 gram sheqer të shtuar për gratë dhe burrat në ditë.

Ju nuk hani fibra

Fibrat promovojnë shëndetin e mirë të tretjes dhe ndihmojnë në luftimin e baktereve të zorrëve në mënyra që rrisin imunitetin dhe disponimin. Hulumtimet tregojnë se marrja më e lartë e fibrave dietike dhe prebiotikëve mbështet funksionin e imunitetit, duke përfshirë mbrojtjen kundër viruseve. Megjithatë, vetëm 5% e amerikanëve konsumojnë dozën e rekomanduar ditore prej të paktën 25 gramë në ditë për gratë dhe 38 gramë për burrat.

Mënyra më e mirë për të rritur marrjen e fibrave është të hani më shumë ushqime të plota, duke përfshirë perime, fruta, drithëra, arra, fasule, thjerrëza, qiqra dhe fara.

Ju nuk hani mjaftueshëm perime jeshile

Perimet jeshile ofrojnë lëndë ushqyese thelbësore që dihet se ndihmojnë në funksionin e imunitetit, duke përfshirë vitaminat A dhe C, si dhe acidin folik. Perimet jeshile gjithashtu ofrojnë komponime bioaktive që lëshojnë një sinjal kimik që optimizon imunitetin e zorrëve./albeu.com


Shtuar 7.01.2022 08:57