Këto janë ushqimet kryesore për të rritur qumështin e gjirit

Ka disa ushqime që rrisin qumështin e gjirit dhe rrisin laktacionin. Qumështi i gjirit përmban të gjitha lëndët ushqyese kryesore të nevojshme për një rritje të përgjithshme dhe zhvillimin e trurit të një foshnje të porsalindur. Këtu është një listë e 23 ushqimeve më të mira që duhet të përfshini në dietën tuaj për të rritur furnizimin me qumësht gjiri. Këto ushqime ndihmojnë jo vetëm në rritjen e prodhimit të qumështit të gjirit, por edhe ju riktheheni në shëndet, pas shtatzënisë dhe lindjes!

1. Bollgur
Tërshëra përgatitet lehtë si vakt. Ato konsiderohen se kontrollojnë shfaqjen e diabetit gjatë shtatëzënësisë.
Bollguri është i ngarkuar me energji. Përmban fibra dhe është i mirë për tretjen tuaj. Merrni një tas me tërshërë për mëngjes. Nëse nuk e shijoni bollgurin, mund të provoni të keni biskota tërshëre.

2. Farat e koprës
Farat e koprës rritin sasinë e qumështit tuaj të gjirit. Ata janë tretës dhe ndihmojnë në kontrollin e dhimbjeve të barkut të fëmijëve. Farat e koprës mund të shtohen së bashku me erëza në mbushjet e perimeve. Shtojini ato në çajin tuaj ose zieni disa fara me qumësht dhe pijini. Hani disa fara pas nje vakti buke si freskues i gojës.

3. Farat e Fenugreek
Farat e fenugreek janë të njohur për rritjen e furnizimit me qumësht gjiri. Hani farat së bashku me një gotë qumësht për të parandaluar kapsllëkun pas lindjes. Ajo rrit sasinë tuaj të qumështit. Hidhni farat me erëza dhe aromatizues.
Bëni ato për mëngjes si petulla (pallaqinka) duke përzier farat e fenugreekut dhe orizin.

4. Papaja të papjekura
Papajat e papjekura janë pjesë e kuzhinës së Azisë Jugore. Papaja është përdorur si një qetësues natyral, i cili mund t’ju ndihmojë të relaksoheni dhe të ushqeni më mirë foshnjën.

5. Gjethet e spinaqit dhe panxharit
Gjethet e spinaqit dhe panxharit përmbajnë hekur, kalcium dhe acid folik. Këto janë thelbësore për rikuperimin e nënave anemike. Këto do të ndihmojnë në bërjen e foshnjës tuaj të fortë. Gjethet e spinaqit dhe panxharit përmbajnë agjentë detoksifikues. Spinaqi përmban disa kimikate të bimëve të cilat mund të ndihmojnë në parandalimin e kancerit të gjirit. Përfshini këto gjethe në një supë mesdite. Përzieni ato me brumë dhe bëni paratha (bukë të sheshtë indiane) ose chapattis për një vakt. Mos harroni të hani spinaq ne sasi normale pasi saia e madhe mund të shkaktojë diarre tek fëmija juaj.

6. Hudhra
Hudhra konsiderohet si ushqimi më i mirë për të rritur qumështin e gjirit, pasi është i njohur për rritjen e laktacionit tek nënat gjidhënëse. Ka përbërje kimike të cilat ndihmojnë në laktacion. Konsumi i hudhrës parandalon të gjitha llojet e kancerit. Hidhni disa thelpinj hudhre të skuqura në supën tuaj. Shtoni atë në një perime të zgjedhjes suaj. Një tjetër mundësi është që të fergoni një grusht thelb hudhre dhe ta beni atë me oriz të avulluar, çdo ditë të ndryshme.

7. Farat e susamit të zi
Farat e susamit të zi janë një burim i pasur i kalciumit dhe besohet se rrisin furnizimin me qumësht. Përzieni farat e susamit me qumësht, sheqer dhe bajame. Megjithatë, përdorni në sasi të kufizuar.

8. Karrota
Një gotë me lëng karote me mëngjes ose drekë do të bëjë mrekulli në laktacion. Ashtu si spinaqi, edhe karotat kanë cilësi që promovojnë laktacionin. Përmban vitaminë A e cila plotëson laktacionin dhe rrit cilësinë e qumështit tuaj.
Ju mund të keni karota si të papërpunuara, të avulluara apo edhe të pastruara në një supë. Në dimër, provoni të keni karota të pastra të trazuara me qumësht të ngrohtë dhe sheqer.

9. Uji dhe lëngjet
Pirja e ujit dhe lëngjeve supozohet se rrit laktacionin. Rrit vëllimin e përgjithshëm të qumështit për ushqim. Ndalon dehidrimin dhe parandalon zëvendësimin e lëngjeve të humbura gjatë laktacionit. Pini një gotë ujë kur keni etje apo edhe para se të filloni të ushqeheni me gji.

10. Elbi
Elbi jo vetëm që rrit laktacionin, por edhe ju mban të hidratuar. Ju mund të zieni elbin dhe të pini atë ujë gjatë gjithë ditës. Hidhni elbin e plotë me perime të tjera me aromatizuesin tuaj të preferuar.

11. Asparagus:
Asparagus konsiderohet si një ushqim i domosdoshëm për nënat gjidhënëse. Është një ushqim me shumë fibra.
Është gjithashtu e pasur me vitaminë A dhe K. Ndihmon në stimulimin e hormoneve në nënat gjidhënëse që janë thelbësore për laktacionin. Lani dhe copëtoni asparagusin. Vlim me qumësht. Kulloni dhe pini për prodhim më të mirë të qumështit.

12. Oriz kafe
Sipas studimit hulumtues rritja e furnizimit me qumësht gjiri me Galactagogues bimor botuar në Revistën Botërore të Shkencave Farmaceutike dhe Jeta, orizi kafe rrit prodhimin e qumështit të gjirit. Ka stimulues të hormoneve të cilët rrisin laktacionin. Ai gjithashtu u jep nënave gjidhënëse energjinë shtesë që kërkohet pas lindjes. Gjithashtu, ndihmon në rritjen e oreksit në mënyrë që t’i mundësojë nënës të hajë ushqim me vlera ushqyese. Thith orizin kafe për gjysmë ore dhe gatuajeni me temperature te larte. Hani atë me perime.

13. Kajsi
Gjatë dhe pas shtatëzënësisë, ka çekuilibër hormonal që ndodh në trupin tuaj. Kajsitë e thata kanë disa kimikate të cilat balancojnë nivelet e hormoneve në trupin tuaj. Kajsitë janë të pasura me kalcium dhe fibra dhe ndihmojnë në rritjen e laktacionit. Përfshini kajsi dhe arra në dietën tuaj me bollgur.

14. Salmon
Salmoni është një burim i shkëlqyeshëm i EFA (acideve yndyrore thelbësore) dhe Omega-3. Si EFA ashtu edhe Omega-3 janë shumë ushqyese dhe thelbësore për nënat gjidhënëse. Përfshirja e salmonit në menunë tuaj rrit hormonet e laktacionit dhe e bën qumështin tuaj më ushqyes. Zijeni salmonin në avull, të zier apo edhe të pjekur në skarë.

15. Farat e qimnonit
Farat e qimnonit rrisin furnizimin me qumësht. Megjithatë sigurohuni që t’i merrni ne sasi normale. Këto janë meze dhe djegës të dhjamit. Ato ndihmojnë në shmangien e irrituesve të tretjes si aciditetit. Shtoni një majë pluhur qimnon në qumësht ose në qumësht gjalpë dhe pini.

16. Gjethet e borzilokut
Gjethet e borzilokut janë një burim i shkëlqyeshëm anti-oksidues. Gjethet e borzilokut kanë një efekt qetësues i cili është i rëndësishëm gjatë laktacionit. Ai rrit nivelet e imunitetit të vogëlushit tuaj. Shtoni disa copëza borziloku në çajin tuaj. Lërini copëzat për pak kohë në ujë të nxehtë. Pijeni këtë ujë si gjënë e parë në mëngjes dhe provoni efektin.

17. Gjethet e koprës:
Gjethet e koprës duken si një tufë flokësh të imët, jeshile të errët, të mëndafshtë. Ata kanë një erë të veçantë. Gjethet e koprës besohet se rrisin furnizimin me qumësht. Ata kanë një përmbajtje të lartë të fibrave dhe vitaminës K. Këto ndihmojnë për të rimbushur humbjen e gjakut që ndodh gjatë lindjes. Shtoni këto në petulla ose në jogurt.

18. Patate e ëmbël:
Patatja e ëmbël është një burim kryesor i kaliumit. Ka karbohidrate që prodhojnë energji, të cilat janë të nevojshme për të luftuar lodhjen. Ai gjithashtu përmban Vitaminë C dhe kompleks B dhe një mineral relaksues të muskujve që është magnez. Bëni atë me një dietë të ulët me fibra. Bëni një smoothie me mollë dhe me patate te ëmbël te pjekur. Bëni atë si një puding për ëmbëlsirë.

19. Bajamet:
Bajamet janë të pasura me Omega-3 dhe Vitamina E. Vitamina E ndihmon në shërimin e kruarjeve të shkaktuara nga strijat pas shtatëzënësisë. Omega-3 ndihmon rritjen e hormoneve të laktacionit për të ndihmuar në prodhimin e më shumë qumështit. Perdorni bajame të shtypura me qumësht për efekt më të madh. Shtoni bajame në tasin tuaj me vaktin e tërshërës.

20. Qiqra:
Qiqra është një rostiçeri proteina dhe nxitës i laktacionit për mamitë që ushqejnë gjirin. Është një burim i pasur me kalcium, vitamina të kompleksit B dhe fibra. Lernini qiqrat në ujë brenda natës dhe ziej në mëngjes. Perdorni një grusht ose dy në çdo sallatë perimesh.

21. Farat e Lulëkuqes:
Është shumë e rëndësishme që nënat gjidhënëse të relaksohen plotësisht gjatë laktacionit. Farat e lulekuqës kanë veti qetësuese që ju ndihmojnë të relaksoheni dhe të qetësoheni. Bëni kujdes për ta përfshirë atë në një sasi minimale në dietën tuaj. Farat e lulekuqës ndihmojnë në relaksimin e mendjes dhe trupit tuaj ndërsa ushqeni gji.
Piqni farat e lulekuqes dhe shtoni në puding dhe qull.

22. Qumështi i lopës:
Qumështi i lopës ka kalcium dhe EFA. Ajo promovon laktacionin. Në fakt, duke konsumuar qumësht lope gjatë laktacionit, ju do ta ndihmoni fëmijën tuaj të shmangë alergjinë ndaj qumështit të lopës. Shtoni të paktën dy deri në tre gota qumësht lope në dietën tuaj.

23. Vajrat dhe yndyrnat:
Rekomandohet të mbani yndyrnat dhe vajrat në dietën tuaj në minimum, pas shtatzënisë.

Mos shmangni yndyrën dhe vajin në dietën tuaj pas lindjes.
Këto janë një pjesë thelbësore e laktacionit. Ato ndihmojnë në thithjen e vitaminave dhe mineraleve të pranishme në ushqimet e tjera që hani.
Ato gjithashtu ndihmojnë në lëvizjen e lehtë të zorrëve.
Zgjedhni vaj ulliri, vaj krunde orizi ose ndonjë vaj të shëndetshëm për zemrën.
Këto ndihmojnë në balancimin e furnizimit me yndyrë të shëndetshme për fëmijën tuaj.
Gjethet dhe rrënjët e bimëve të tjera janë gjetur të dobishme në rritjen e furnizimit tuaj me qumësht:
Fara e anise, gjethe moringa, rrënjë shatavari, rue dhie dhe gjethe torbangun. Në Indonezi, nënat ushqehen me një supë të bërë me gjethe torbangun për një muaj pas lindjes. Besohet se e ndihmon atë të shërohet mirë nga lindja dhe të prodhojë më shumë qumësht gjiri.
Të gjitha ushqimet e mësipërme janë përdorur tradicionalisht për të përmirësuar rrjedhën e qumështit në nënat e reja. Sidoqoftë, ndërsa disa kanë mbështetje shkencore të tjerët jo. Konsumoni ushqimet në sasi të kufizuar dhe vini re efektet anësore, nëse ka. Gjithashtu, shkoni për produkte organike pasi mbetjet e pesticideve në ushqime dhe barëra mund të rrisin përmbajtjen e plumbit në qumështin tuaj.


Shtuar 27.06.2021 23:38