Duhet t’i keni në shtëpinë tuaj: Bimët që lehtësojnë stresin dhe tensionin

Stresi mund t’ju kullojë dhe t’ju lërë pa energji, por ka barishte që mund t’ju ndihmojnë ta luftoni atë.

Livando

Njihet për aromën e saj të mrekullueshme dhe ngjyrën e bukur vjollcë. Nëse e keni në shtëpinë tuaj, mund të përmirësoni disponimin dhe të bini në gjumë më lehtë. Aroma e saj ka veti qetësuese që ndihmojnë në reduktimin e stresit që ju pengon të bini në gjumë gjatë natës.

Borziloku

Shumë njerëz përdorin borzilokun gjatë gjithë vitit si erëz. Por bari ka veti të mahnitshme kundër stresit dhe mund të ndihmojë në luftimin e ankthit. Gjithashtu përmirëson disponimin dhe ul nivelin e stresit në trup.

Nenexhik

Diçka aq e thjeshtë sa një nenexhik mund t’ju ngrejë humorin. Ai përmban mentol dhe është një barishte e aftë për të reduktuar nivelet e stresit dhe për t’ju dhënë energji. Mund ta rritni në shtëpi ose në punë, zakonisht për shkak të sasisë së vogël, askush nuk do të ankohet për erën.

Aloe vera

 

Kjo barishte rritet lehtë dhe vetitë e saj anti-inflamatore janë arsyeja pse duhet ta keni në shtëpi ose në oborr. Ai pastron ajrin nga ndotësit e dëmshëm dhe kjo ndihmon në lehtësimin e stresit dhe ankthit.

Ivy

Gjëja më pozitive e kësaj barishte është se parandalon sëmundjet që transmetohen nga ajri dhe për këtë arsye ndihmon me alergjitë. Redukton dhimbjen e kokës dhe lehtëson stresin, duke e bërë më të lehtë të biesh në gjumë.

Nëse vuani nga astma, mund të vini re një ndryshim pozitiv, ka tendencë të qetësojë atmosferën në të cilën ndodhet.