5 ushqime që ju shpëtojnë nga aroma e keqe e gojës!

E dimë të gjithë që aroma e keqe e gojës është shumë e sikletshme! Më shumë se 80 milion njerëz në të gjithë botën vuajnë prej saj, duke bërë kështu të jemi gjithnjë në kërkim të diçkaje për të shpëtuar prej saj.

Përveç çamçakëzit dhe higjenës orale, ekziston një listë ushqimesh që mban erën e pakëndshme të gojës shumë larg nesh.

1. Përtypni një karrotë, pak selino ose një kokërr mollë.

Një stomak i boshatisur shkakton aromë të keqe goje, prandaj këto që përmendëm më lart janë fantastike për ta eleminuar.

2. Hani shumë perime

Perimet, kryesisht jeshillëqet janë të pasura me klorofil, që gjithashtu vepron si deodorant natyral për heqjen e aromës së pakëndshme.

3. Qershia!

Funksionon!

4. Zhdukni birrën dhe merrni një gotë ujë

Duke e mbajtur gojën të hidratuar, e pastroni atë nga mbetjet e ushqimeve dhe qelizat e vdekura. Përpos kësaj, konsumimi i shpeshtë i ujit është thelbësor edhe për proceset e tjera të metabolizmit tonë.

5. Qitro

Ky frut zhduk gjithë bakteret që ndodhen në gojë! Kështu që jo baktere, jo aromë!


Shtuar 6.06.2021 20:41

Tags: ,