Zjarret në SHBA, humbin jetën dy persona, evakuohen mijëra banorë e turistë (VIDEO)

Zjarri më i rëndë në Kaliforni këtë vit, i cili ka detyruar mijëra njerëz të lënë shtëpitë e tyre dhe ka kthyer mijëra kurora në hi, ka shkaktuar vdekjen e dy personave, siç njoftoi sot shërbimi zjarrfikës i shtetit amerikan.

Zjarri, i cili është quajtur “McKinney”, ka shkatërruar që nga e premtja rreth 225 mijë hektarë në Pyllin Kombëtar Klamath dhe, pavarësisht mobilizimit të forcave të fuqishme zjarrfikëse, nuk është vënë nën kontroll.

Dy persona u gjetën të djegur brenda një makine të dielën në mëngjes, tha sot Zyra e Sherifit të Qarkut Siskiyou. Zjarrfikësit besojnë se viktimat po përpiqeshin të largoheshin, por makina e tyre u përfshi nga flakët, tha sherifi Jeremiah LaRue për televizionin ABC.

Erërat e forta, nxehtësia dhe stuhitë lokale kontribuan në përhapjen e shpejtë të zjarrit.

Më shumë se 2000 banorë u urdhëruan të evakuoheshin në Kaliforninë veriore, pranë kufirit të Oregonit. 60 alpinistë të tjerë u larguan nga Pacific Crest Trail , sipas autoriteteve në Jackson County, Oregon./albeu.com