Zjarr në një kamp refugjatësh në Gaza, 21 të vdekur, mes tyre 10 fëmijë

Të paktën 21 persona, përfshirë 10 fëmijë, kanë humbur jetën nga një zjarr në një ndërtesë në një kamp refugjatësh të dendur në Rripin e Gazës, ka thënë një drejtor spitali për BBC.

Numri i vdekjeve në kampin e refugjatëve Jabalia pas zjarrit, i cili tani është nën kontroll, ka të ngjarë të rritet, shtoi Dr Salah Abu Laila.

Një zyrtar lokal i sigurisë i tha BBC-së se një hetim fillestar sugjeroi se kishte një rrjedhje gazi nga një kuzhinë.

Jabalia është një nga tetë kampet në Gaza.

Zjarret vdekjeprurëse, shpesh të shkaktuara nga qirinjtë, janë bërë një dukuri e zakonshme në Gaza për shkak të mungesës së madhe të energjisë elektrike.

Këto janë të lidhura me bllokadën e vendosur në territor nga Izraeli dhe Egjipti dhe mosmarrëveshjet e brendshme politike palestineze./albeu.com

Shtuar 17.11.2022 21:55