Zidane te Juventus dhe e ardhmja e Ronaldos, çfarë pritet të ndodhë në verë?

Asnjëherë mos e jep Real Madridin për të vdekur, dhe aq më pak nëse drejton Zinedine Zidane…

Pasi kaluan të paktën disa kriza dhe vështirësish të mëdha këtë vit, blancos e kanë rregulluar sezonin në një mënyrë të bujshme…

Fitorja e merituar ndaj Liverpool i çon ata me një këmbë në gjysmëfinalet e Ligës së Kampionëve, ku ata do të përballen me një mes Chelsea dhe Porto dhe, të shtunën, do të përjetojnë një “El Clasico” shumë të tensionuar.

Duke mposhtur katalanasit, ata do t’i kalonin ata në renditje dhe do të vazhdonin të bënin presion ndaj Atletico, avantazhi i të cilit ndaj bashkëqytetarëve dhe Blaugrana është ulur në vetëm tre dhe një pikë.

Zizou arrin në formë të shkëlqyeshme në momentin vendimtar të sezonit, dhe pasi ishte afër përjashtimit (ju kujtohet eliminimi ndaj Alcoyano në Copa del Rey?)

Tani duket e qartë se ai do të mbetet në shalë deri në skadimin natyror të kontratës, në vitin 2022.

Megjithatë, ky nuk është domosdoshmërisht fundi i historisë së tij. Sipas asaj që u zbulua nga Calciomercato.it, në fakt, Zidane po mendon seriozisht t’i thotë lamtumirë popullit të Madridit një vit përpara fundit të kontratës.

Në rast të një fitore në La Liga ose Champions League lamtumira madje përcaktohet si e sigurt nga burimet pranë tij.

Të përshëndetesh me një tjetër trofe do të ishte fundi i denjë i aventurës së tij në Madrid dhe, ndoshta, fillimi i një historie tjetër të bukur.

Dhe këtu futet në lojë Juventus.

“Kush e di, ne do të shohim! Kam kujtime të bukur nga Torino dhe Juventusi”… Fjalia e prononcuar te Sky pas fitores ndaj Liverpool nuk ishte çështje rrethane.

Juve dhe Zidane e dinë që herët a vonë ata do të kthehen në punë së bashku.

Për të siguruar që vera e ardhshme të jetë e mirë, megjithatë, pjesë të ndryshme duhet të përshtaten së bashku.

Para së gjithash, Agnelli duhet të bindet të shkarkojë Pirlo, i cili do të ishte trajneri i tretë i dëbuar në tre vjet.

Nëse ‘Maestro’ nuk godet të sigurojë Ligën e Kampionëve dhe nuk fiton Kupën e Italisë, zgjedhja duket e qartë.

Në atë moment, dhe gjithmonë duke mbajtur parasysh tundimin Allegri, do të bëhej përpjekja për ëndrrën Zizou.

Ish-playmaker, nga ana e tij, duhet të heqë dorë nga pankina e Realit dhe, mbi të gjitha, të ulë shumë pagën aktuale.

12 milion neto që Real i garanton atij janë të papajtueshme me momentin e Juventusit.

Duke kapërcyer këto pengesa (shumë dhe komplekse) Zidane mund të realizonte dëshirën për t’u kthyer në Itali, e cila “është gjithmonë në zemrën e tij”, dhe pse jo, të kthehet në punë me Cristiano Ronaldo.

Portugezi, siç e kemi shpjeguar, dëshiron të kthehet te Real, por ai e di që është e vështirë dhe, për këtë arsye,  nuk e ekspozon veten.

Qëndrimi në Torino për një sezon tjetër, me mikun e tij Zinedine, do të kishte një aromë krejt tjetër.

Shtuar 9.04.2021 16:17