Zelensky: Rusia po përpiqet të poshtërojë OKB-në me sulme ajrore në Kiev

Disa sulme ajrore ruse goditën kryeqytetin ukrainas Kiev të enjten ndërsa Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres vizitoi qytetin për të takuar Presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelensky.

Në një fjalim natën vonë, Zelensky dënoi sulmin, duke thënë se ai thotë shumë për qëndrimin e vërtetë të Rusisë ndaj institucioneve globale.

Presidenti i Ukrainës akuzoi udhëheqjen ruse se po përpiqet të poshtërojë OKB-në dhe gjithçka që përfaqëson organizata, duke shtuar se kërkon një përgjigje të fortë.

Zelensky theksoi se ishte e rëndësishme që shefi i OKB-së të vizitonte vendet e varrezave masive në Borodyanka dhe rajonin e Kievit, për të parë me sytë e tij se çfarë kishin bërë pushtuesit rusë atje./albeu.com