Zelensky kërkon më shumë armë nga Perëndimi: T’i japim fundt terrorit rus

Në fjalimin e tij të natës pas sulmit në Dnipro, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u bëri thirrje aleatëve perëndimorë që të furnizojnë më shumë armë për t’i dhënë fund terrorit rus dhe sulmeve ndaj objektivave civile.

Të shtunën, Britania ndoqi Francën dhe Poloninë me premtime për armë të tjera, duke thënë se do të dërgonte 14 nga tanket kryesore të betejës Challenger 2 si dhe mbështetje të tjera të avancuara artilerie në javët e ardhshme.

Dërgimi i parë i tankeve të prodhimit perëndimor në Ukrainë ka të ngjarë të shihet nga Moska si përshkallëzim i konfliktit. Ambasada ruse në Londër tha se tanket do ta zvarrisnin konfrontimin. /albeu.com


Shtuar 16.01.2023 11:04