Zelensky bën thirrje për fortifikime të reja mes frikës se lufta mund të zgjerohet

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky ka bërë thirrje për një ngritje më të shpejtë të linjave kryesore mbrojtëse, mes kundërofensivave të bllokuara të Kievit dhe shqetësimeve se Rusia mund të përpiqet të marrë më shumë  territor.

Zelensky kërkoi shpejtësi dhe efikasitet më të madh në ndërtimin e mbrojtjeve përmes një videoje në Telegram, pas takimit me zyrtarë ushtarakë dhe të sigurisë të martën.

“Vendi ynë patjetër do të ketë mjaft miniera dhe beton”, tha ai.

Ai nuk dha detaje se ku do të ndërtoheshin fortifikimet apo sa të gjera mund të ishin ato.

Kundërofensiva e Ukrainës ngeci gjatë muajve të fundit, ndërsa trupat e Kievit u bllokuan duke u përpjekur të depërtojnë në linjat e mbrojtjes të ndërtuara nga Rusia që përfshijnë fusha të minuara dhe sisteme llogore që shtrihen për milje. Presidenti rus Vladimir Putin ka mbajtur presionin ushtarak duke dërguar më shumë ushtarë në vijat e frontit, pavarësisht nga viktimat e mëdha.


Shtuar 30.11.2023 12:12