Yuri Kim takon ministren e Sipërmarrjes: Diskutuam si të tërheqim investime të huaja në Shqipëri

Ambasadorja e SHBA-ve në Shqipëri Yuri Kim është takuar me ministren e re e Shtetit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes Edona Bilali.

Kim shkruan në Twitter se ka diskutuar me të mënyrën sesi të tërheqin sa më shumë investime të reja dhe vende pune në Shqipëri.

Postimi i Yuri Kim

“Takimi i këndshëm me ministren e re për Sipërmarrjen Edona Bilali, të cilën e takova për herë të parë në Shkodër. Ne diskutuam mënyrat për të tërhequr më shumë investime të huaja dhe vende pune. Mezi presim të bashkëpunojmë ngushtë për të rritur investimet e SHBA në Shqipëri, nga veriu në jug.

Në këtë kontekst, diskutuam për kërcënimin ndaj sigurisë dhe prosperitetit që vjen nga korrupsioni. Ne inkurajojmë masa konkrete për të rritur qartësinë e rregullave, transparencën e proceseve (përfshirë dixhitalizimin) dhe refuzimin e praktikave korruptive, në mënyrë që të gjithë të kenë një mundësi të drejtë./albeu.com


Shtuar 3.11.2021 16:09