Xavi para debutimit në derbi ndaj Espaynol: Nesër mund të ketë një surprizë në skuadër (VIDEO)

Xavi Hernandez parashikon një derbi të vështirë ndaj  Espanyol nesër mbrëmba. Në konferencën për shtyp ai foli:

Rivali

“Është një ekip shumë i mirë. Ata kanë një fillim të shpejtë, fuqi sulmuese… Është një Espanyol shumë i pasur. Ata kanë pasur kohë për t’u përgatitur për këtë lojë. Do të të jetë e komplikuar.Tani është në dorën time të vendos. Mendoj se do të bëjmë mirë. Do të jap gjithçka për ta bërë këtë. Do të jap jetën time që kjo të funksionojë. Duhet të japim 100%. Ne ua kemi borxh shumë njerëzve dhe ne nuk mund të dështojmë të paktën në vlera.

De Jong

“Të gjithë lojtarët do të jenë të rëndësishëm. Ne e vlerësojmë shumë stërvitjen dhe psikologjinë. Si janë ata emocionalisht dhe taktikisht. De Jong duhet të jetë shumë i rëndësishëm.

Coutinho

“Ai është një lojtar që mund të veprojë në pozicione të ndryshme. Ai duhet të rifitojë besimin. Ai është një lojtar që mund të jetë shumë i rëndësishëm për ekipin, për klubi. ka një talent të lindur dhe do të ketë mundësi sepse është një futbollist që më pëlqen personalisht.

Camp Nou

“Në fund i bëj thirrje tifozëve: ne kemi nevojë për njerëzit tanë. Le të brohorasin dhe të japin gjithçka. Do të japim gjithçka. Ju siguroj se do të japim gjithçka dhe ne kemi nevojë për ju. Duhet të jemi shumë afër. Nëse ata janë aq të përkushtuar sa në prezantimin tim, ju bëj thirrje tifozëve tanë: ne kemi nevojë për ta.

ju mjafton”.

Si menaxhohen humbjet?

“Nuk e di. Shpresoj se do të duhet shumë kohë për të arritur. Mendoj të fitoj nesër.”

Espanyol

“Është një ekstra. Është një derbi dhe motivon. Ne i kemi luajtur që kur ishim fëmijë dhe janë lojëra të veçanta. Është e veçantë, veçanërisht për lojtarin vendas”.

 

Sa kohë ju duhet?

“Nuk e di. Varet shumë nga unë, nga stafi. Këtë javë kemi qenë shumë të rënduar me ekipin, me biseda individuale dhe kolektive. Por duhet të jemi sepse nuk ka kohë. Shpresoj që nesër ne mund t’i shoh gjërat në lojë, në taktikë dhe në atë psikologjik dhe në rezultat.”

A është nënvlerësuar skuadra?

“Nuk e di sepse nuk isha aty. Mund të them vetëm se më pëlqen. Jemi një familje, një ekip dhe jam shumë i kënaqur. Ata do të na vlerësojnë për rezultatet. Kështu është.”

Fito ose luaj mirë

“Ka shumë gjëra. Ajo që ne provojmë, njëra është pasojë e tjetrës. Ne do të përpiqemi të luajmë mirë. Besojmë se kështu është më e lehtë të arrijmë rezultatin. /albeu.com/


Shtuar 19.11.2021 16:57