Vullkani në ishujt Kanarie, llava zyt fusha dhe ndërtesa tjetra

Vullkani Cubre Vieja në La Palma (Ishujt Kanarie) vazhdon të jetë aktiv. Së fundmi llava ka mbuluar disa fusha dhe ndërtesa të reja.

Ka qenë drejtori teknik i planit të urgjencës për këtë fatkeqësi natyrore, Miguel Angel Morcuende, njoftoi në një konferencë për shtyp.

Tekniku shtoi se disa kultura të tjera mund të dëmtohen dhe se pika e re ku llava po rrjedh shumë pranë detit është më në jug se ajo kryesore, ku ditët e fundit është krijuar një “delta vullkanike” prej disa duzina.

Cilësia e ajrit në zonën e shpërthimit është përkeqësuar orët e fundit, por për momentin nuk ka asnjë rrezik për njerëzit që nuk kanë probleme me insuficiencën imune, shtoi Morcuende.

Sidoqoftë, rekomandohet që njerëzit me probleme me mushkëritë, astmë ose probleme me zemrën të qëndrojnë brenda ose të mbajnë maska ​​Ffp2 në rast se kanë nevojë të dalin jashtë./albeu.com


Shtuar 7.10.2021 21:02