Vrasja e 17-vjeçarit në Gramsh/ Prokuroria kërkon 12 vite burg për autorin

Ditën e sotme, është zhvilluar sot seanca e radhës ndaj adoleshentëve nga Gramshi, të cilët vranë me thikë pas një sherri bashkëmoshatarin tyre Fatjon Bici.

Prokuroria dha pretencën për 4 të miturit e përfshirë në ngjarje. Prokuroria ka kërkuar 12 vite burg për Orgito Çarçiu, i dyshuar si autori i vrasjes.

Gjithashtu, prokuroria kërkoi nga 10 dhe 8 vite burg për bashkëpunorët e tij. Prokuroria ka kërkuar maksimumin e dënimit që parashikon Kodi i drejtësisë penale për të mitur.

Por gjykata me herë ka pranuar gjykim të shkurtuar për 4 adoleshentët. Kjo do të thotë se do të jetë gjykata që do të përllogarisë më tej dënimet e tyre.

Më 16 Maj 2023, Fatjon Bici u vra me thikë vetëm pak metra larg shkollës, në lulishten e qytetit të Gramshit. Katër autorët e moshës 15 dhe 16-vjeç, O. Çarçiu, E. Karaj, S. Murati, Xh. Çekrezi, i bënë pritë kushëririt të Fatjon Bicit, me të cilin ishin konfliktuar në rrjete sociale.

Të pajisur me thika dhe doreza forcuese grushti sulmuan kushëririn e Fatjonit, ndërsa ky i fundit mbeti i vrarë, teksa hyri për ta mbrojtur.