“Vrasësi i tankeve” arrin në Beograd, Serbia armatoset “deri në dhëmb” nga Rusia

Serbia vijon furnizimin me armë të teknologjisë së fundit nga Rusia.

Ndërkohë ditën e sotme ka marrë në dorëzim një prej raketave anti-tank më të mira në botë.

“B92” shkruan se dorëzimi përfundoi një fazë tjetër të modernizimit të forcave të armatosura.

Armët e reja kanë mbërritur në Serbi mbrëmjen e së enjtes dhe janë dorëzuar nga avioni transportues rus “Ilyushin 76”. Raketat janë transportuar me kamionë në magazinat ushtarake.

“Sistemi “Cornet”, i cili prokurohet përmes kompanisë ruse të eksportit “Rosoboronexport”, konsiderohet si maja e teknologjisë së raketave antitank. Është një sistem i drejtuar dhe lehtësisht i lëvizshëm, raketat e të cilit drejtohen me lazer në objektiv”, shkruan media serbe.

“Vrasësi i tankeve” i Rusisë duhet të zëvendësojë raketën vendase antitank “malutka”, e cila edhe në versionin e modernizuar nuk mund të përballojë më sfida më serioze teknologjike”, vijon më tej shkrimi.

Raketa “Cornet” ka një rreze veprimi deri në tetë kilometra. Përdoret në mënyrë efektive për të shkatërruar bunkerët, ndërtesat e fortifikuara, automjetet e blinduara, etj.

“Raketat “Cornet” janë pjesë e bashkëpunimit të suksesshëm ushtarako-teknik afatgjatë serbo-rus, të cilit iu dha një shtysë e re në takimin e fundit mes presidentit rus Vladimir Putin dhe atij serb Aleksandar Vuçiç në Soçi. Brenda disa “pakove” me armë, ushtria serbe deri më tani ka marrë “mig-29”, tanke T-72, automjete luftarake BRMD-2” theksohet në artikull.

Serbia është përdoruesi i tretë evropian dhe raketat vdekjeprurëse janë tashmë në arsenalin e Greqisë dhe Turqisë. “Këto konsiderohen si maja e teknologjisë botërore” mbyllet shkrimi./albeu.com/


Shtuar 25.12.2021 20:46