VIDEO/ Tërmeti me magnitudë 5.7 në Rumani shkakton dëme materiale, është ndjerë në Sofje dhe Beograd

Tërmeti me magnitudë 5.7, i cili goditi sot Rumaninë jugperëndimore u ndje deri në Sofje dhe Beograd dhe shkaktoi dëme të vogla materiale, siç njoftoi instituti amerikan sizmologjik USGS.

Lëkundjet kanë ndodhur në orën 15:16 (koha lokale dhe Greqia) në provincën e Gorit. Sipas USGS ai erdhi nga një thellësi fokale prej 10 kilometrash.

Agjencitë lokale të reagimit ndaj fatkeqësive po kontrollonin zonën, pasi u raportuan të çara në disa ndërtesa. Por ata nuk gjetën ndonjë problem serioz.

Është dita e dytë radhazi që Rumania është goditur nga një tërmet i madh. Lëkundjet nuk kanë asnjë lidhje me tërmetin vdekjeprurës të javës së kaluar në Turqi, tha Instituti Kombëtar i Gjeofizikës, duke zbutur shqetësimet e shprehura nga shumë banorë.

Rumania është një nga vendet më të prekura nga tërmetet në Evropë. Më 4 mars 1977, një tërmet me magnitudë 7.2 vrau 1,570 njerëz dhe plagosi 11,000 të tjerë. Shumica e viktimave u regjistruan në Bukuresht, pasi qyteti është ndërtuar mbi thyerjen Vrancea, një zonë e prirur ndaj tërmeteve./Albeu.com/

 


Shtuar 14.02.2023 18:59