Vendoset data kur do të votohet për shkarkimin e Bashës, lista me 29 figurat që do të drejtojnë PD-në

Komisioni i Organizimit të Kuvendit të Berishës ka shkarkuar nga detyra nënkryetarët e PD, Grida Duma, Jorida Tabakun dhe Enkelejd Alibeajn, sekretarin e përgjithshëm Gazment Bardhin, dhe kryesinë e PD-së, me arsyen se nuk janë zgjedhur sipas statutit.

Gjatë fjalës së tij Këlliçi njoftoi se Kuvendi vendosi të votojë me votim të fshehtë për shkarkimin e kryetarit të PD, Lulzim Basha për dëmtim të rëndë të interesave politike.

Ndërkohë më 22 Mars, mblidhet përsëri Kuvendi për të zgjedhur strukturat e reja te PD-së.

Me 18 dhjetor do të nisë referendumi për shkarkimin e kryeopozitarit edhe nga anëtarësia e demokratëve.

Referendumi do të mbahet në mbarë vendin, pikërisht në datën kur Basha mbledh Kuvendin në Pallatin e Kongreseve.

Lista e figurave që do të drejtojnë PD:

Agron Shehaj

Albana Vokshi

Aldo Bumçi

Arben Ristani

Belind Këllici

Blendi Himçi

Bujar Nishani

Çlirim Gjata

Edith Harxhi

Edi Paloka

Edmond Spaho

Eno Bozdo

Ervin Minarolli

Flamur Noka

Genc Deromemaj

Genc Pollo

Gent Strazimiri

Rigels Muçollari

Ivi Kaso

Keltis Kruja

Klevis Balliu

Ledina Mandija

Luan Baçi

Lorenc Luka

Mimoza Hajdarmataj

Oerd Bylykbashi

Sali Berisha

Evi Kokalari

Tritan Shehu./albeu.com


Shtuar 11.12.2021 13:05