Vector – droni që u dërgua në Ukrainë dhe “vuri në siklet” Gjermaninë

Ekziston një dron, prej të cilit Gjermania e Olaf Scholz-it, shteti më ngurrues i Evropës për të furnizuar Ukrainën me armë, vihet në siklet.

Kështu e nis artikullin e saj për praninë e dronëve Vector në Ukrainë, italiania “Corriere Della Sera”.

Për të, nuk është rastësi që SHBA-të kanë zgjedhur bazën Ramstein në tokën e Rheinland-Pfalz për samitin e sotëm me aleatët, një takim që ngjan shumë me një numër të atyre që janë në dispozicion për përpjekjet e përbashkëta ushtarake.

“Kështu, mjaftoi që tre burra të forcave të mbrojtjes territoriale të Dnipros të postonin foton e tyre me një Vector, dron i prodhuar nga sistemi kuantik bavarez, për të tërhequr vëmendjen e Times dhe për të shpërthyer kontradiktat që tronditin Pallatin e Berlinit”, vijon “Corriere”, përcjell Albanian Post.

Ukrainasit patën për një kohë modelin e ri fillestar të Mynihut, por u përballën me mosgatishmërinë e Qeverisë gjermane për të furnizuar asgjë tjetër përveçse helmeta dhe armë.

Në vend të kësaj, mjaftoi që konsulli ukrainas në Mynih, Dmytro Shevchenko, t’i drejtohej drejtorit të Quantum System, Florian Seibel dhe Hennadiy Korban.

Kanë kaluar vetëm pesë ditë dhe kontrata u nënshkrua.

Lajmi u konfirmua nga Seibel për shtypin gjerman, duke konfirmuar se “dronët tanë të parë janë tashmë në Ukrainë”, përcjell Albanian Post.

Problemi është se në të njëjtat orë, në një pyetje konkrete, zëdhënësja e ministres së Mbrojtjes, socialdemokrates Christine Lambrecht është përgjigjur se “nuk kishte dëgjuar kurrë për drone të këtij lloji”.

Teknologji e avancuar

Seibel, 42 vjeç, studioi në Universitetin e Mynih-ut, më pas shërbeu në aeronautikë për 16 vjet dhe më në fund themeloi kompaninë e tij, ndoshta pa parashikuar zhvillime të ngjashme.

Droni i kompanisë së tij nuk lëshon bomba, por ka një teknologjinë të avancuar të fluturimit dhe gjurmimin me lazer.

Një Vector kushton vetëm 180 mijë euro, nuk është as shumë i madh dhe as shumë i vogël.

Ndërsa, me gjithë hapjen e krahëve gati tri metra, nuk ka nevojë as për pistë.

Ai ngrihet vertikalisht, anohet mjaftueshëm dhe udhëton maksimumi dy orë.

Droni siguron video në kohë reale dhe me rezolucion të lartë deri në 15 kilometra larg, por ka dy karakteristika që zbulojnë aftësinë e tij ushtarake: ai dërgon imazhet në formë të koduar dhe, nëse është e nevojshme, mund të kalojë në modalitetin “fluturim me aeroplan”.

Qëllimi ukrainas është t’i përdorë ato në kombinim me dronët e armatosur, si p.sh. Bayraktar TB2 turk relativisht i ngadalshëm dhe i prekshëm, por vdekjeprurës.

Me pak fjalë, Vektorët shkojnë përpara dhe identifikojnë objektivin, pastaj vjen dikush tjetër për t’u kujdesur për çështjen.

Forcat speciale amerikane kanë porositur tashmë shtatë milionë euro prej tyre dhe ushtria gjermane kërkoi gjithashtu tetë Vektorë javën e kaluar.

E çuditshme që Ministria e Mbrojtjes nuk kishte dëgjuar kurrë për të…