Vdiq gjatë operacionit plastik apo….? Historia e pabesueshme e “Zotit të qiejve” Amado Carillo Fuentes

Vite pasi trafikanti më me ndikim i drogës në Meksikë u raportua i vdekur pas një operacioni plastik, meksikanët kanë vazhduar të hetojnë misteret e vdekjes së tij.

A ka vdekur më të vërtetë trafikanti miliarder, Amado Carrillo Fuentes? Dhe nëse po, a ishte vdekja e tij vrasje apo rastësi?

Dhe çfarë u bë me kirurgët që u përpoqën për tetë orë për t’i rregulluar hundën, për t’i formësuar mjekrën dhe për t’i hequr dhjamin e barkut?

Mariano Herran Salvatti, kreu i agjencisë kundër drogës në Meksikë, dha përgjigjet e para zyrtare për dilemat e fundit, duke njoftuar se tre kirurgë që kishin operuar trafikantin në një klinikë në Mexico City, ishin akuzuar për vrasje.

Por nga tre mjekët, Jaime Godoy Singh, Ricardo Reyes Rincon dhe Carlos Avila Melgem, dy kanë marrë tashmë një dënim brutal, sipas autoriteteve në Guerrero. Mjekët ligjorë kanë identifikuar dy nga tre trupat e gjymtuar të gjetur në një kosh mbeturinash.

Sytë e kufomave ishin të lidhur dhe ata ishin gjithashtu të prangosur. Ata ishin goditur, mbytyr dhe djegur, tha Benyehuda Martinez, një mjekët.

Herran nuk dha asnjë shpjegim pse tre kirurgët ishin akuzuar për vrasje.

Sipas versionit zyrtar, trafikanti vdiq në dhomë disa orë pas operacionit; atij i kishin dhënë anestezion dhe ilaçin e gjumit Dormicum, një përzierje që Herran tha se “bie në kundërshtim me të gjithë shkencën mjekësore”.

“Kemi arritur në përfundimin se, duke vepruar me keqdashje dhe me qëllimin për t’i marrë jetën, këta mjekë i dhanë një kombinim ilaçesh që rezultuan në vdekjen e trafikantit,” tha Herran.

Gjatë gjithë kësaj dekade, Carrillo Fuentes zotëronte një licencë të jashtëzakonshme, duke lëvizur qindra ton kokainë kolumbiane përmes Meksikës në Shtetet e Bashkuara, raporton abcnews.al

Ai madje njihej si “Zoti i qiejve” pasi ishte ai që organizoi trafikun masiv me avion nga Kolumbia në Meksikë dhe SHBA, të kokainës së kolumbianëve.

Por për arsye që mbeten të paqarta, ai humbi ndikimin e tij në forcat e sigurisë të Meksikës duke filluar nga viti 1996. Në janar 1997, ai mezi i shpëtoi një bastisjeje të trupave të ushtrisë në festën e dasmës së motrës së tij në Sinaloa. Në shkurt të vitit 1997, Carrillo Fuentes vizitoi Kubën dhe Kilin, ku kreu investime për ndërtimin e një rezidence.

Me të udhëtonin disa ndihmës kryesorë, duke përfshirë Rincon, një kirurg me origjinë kolumbiane, i cili ndoqi shkollën e mjekësisë në Universitetin Autonom të Guadalajara. Autoritetet kiliane kanë thënë se trafikanti mendonte t’i nënshtrohej një operacioni plastik në Kubë.

Megjithatë, në vend të kësaj, Rincon u kthye në Meksikë dhe operacioni u krye nga mjeku Ramon Lopez Salcedo, një shok klase që punonte në klinikën e qytetit të Meksikos. Trafikanti ishte regjistruar në klinikë me një emër tjetër.

Rincon bëri që Dr. Godoy, një tjetër i diplomuar nga Guadalajara, të operonte hundën e trafikantit dhe Dr. Avila, një tjetër shok klase, të kryente operacionin tjetër të fytyrës dhe operacionin për heqjen e dhjamit të barkut, raporton abcnews.al.

Pavarësisht njoftimeve për vdekje, shumë njerëz vazhdojnë të besojnë se Carrillo Fuentes është gjallë.

Një telenovelë e njohur meksikane ka përshkruar një trafikant të ngjashëm duke falsifikuar vdekjen e tij gjatë operacionit plastik dhe një gazetë kiliane raportoi se ai është gjallë dhe bashkëpunon me zyrtarët amerikanë të drogës.

Administrata e Shteteve të Bashkuara për Zbatimin e Drogës lëshoi ​​një deklaratë duke e mohuar diçka të tillë. Thashethemet në lidhje me Amado Carillo Fuentes kanë po aq besueshmëri sa miliona shikime të të ndjerit Elvis Presley, thuhet në deklaratë./abcnews.al