Vdekja e mbretëreshës Elizabeth, reagojnë Meghan Merkel dhe Princ Harry

Duka dhe Dukesha e Sussex shprehën trishtimin e tyre pas vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth, pasi Princi Harry ishte shumë i afërt me gjyshen e tij.

Harry dhe Meghan ndanë një deklaratë të përbashkët, ku thuhej thjesht: “NË KUJTIM TË DASHUR TË MADHËRISË së saj Mbretëreshës ELIZABETH II 1926-2022 “.

Mbretëresha Elizabeth ka vdekur në moshën 96-vjeçare dhe ishte monarkia dhe kreu i shtetit më jetëgjatë i Britanisë për 70 vjet, pasi mori detyrën në moshën 25-vjeçare kur vdiq babai i saj Mbreti George VI.

Mbretëresha vdiq në rezidencën e saj në Balmoral në Skoci, ndërsa pallati lëshoi ​​një deklaratë për vdekjen e saj: ” Mbretëresha ndërroi jetë paqësisht në Balmoral këtë pasdite. Mbreti dhe gruaja e tij do të qëndrojnë në Balmoral këtë mbrëmje dhe do të kthehen në Londër nesër’.

Princi Charles nderoi nënën e tij të ndjerë, duke thënë: “Vdekja e nënës sime të dashur, Madhërisë së saj Mbretëreshës, është një moment trishtimi më i madh për mua dhe të gjithë anëtarët e familjes sime. Vajtojmë thellësisht vdekjen e nënës sonë të dashur. E di që humbja e saj do të na kushtojë të gjithëve jashtë vendit, në mbretëri dhe në Komonëealth dhe në një mori njerëzish. Gjatë kësaj kohe ndryshimi dhe zie, familja ime dhe unë do të ngushëllohemi nga respekti dhe dashuria e thellë që Mbretëresha u ka dhënë bujarisht të gjithëve’.

Turma njerëzish filluan të mblidhen dhe të vendosin lule jashtë Pallatit Buckingham, duke nderuar kujtimin e Mbretëreshës Elizabeth. Dita e vdekjes së Mbretëreshës shënon fillimin e dhjetë ditëve të zisë kombëtare.


Shtuar 9.09.2022 08:08